LOMAX & Co 2 minuty

Celkem osm procent z celosvětového počtu takzvaných pasivních domů je na území České republiky. A jejich počet neustále roste. Zatímco před dvěma lety jich bylo jen 1600, letos jich je již kolem pěti tisíc. Odborníci navíc nevylučují, že v dohledné době předstihneme v počtu těchto staveb Německo či Rakousko.

Pasivních domů v Česku raketově přibývá. S jejich izolací pomáhá i kvalitní stínicí technika či vchodové dveře

Kromě neustále rostoucího stavebního sektoru má na stále větší oblibě domů s velmi nízkou energetickou náročností podíl také postupné odbourávání pověr, které kolem tohoto druhu staveb neustále existují.

Pevná okna a utěsnění jako pevnost? Není to pravda

 • Jedním z nejčastějších mýtů o pasivních stavbách je, že kvůli maximální tepelné izolaci mohou mít pouze pevná, neotevíratelná okna. To nenív žádném případě pravda. Taková stavba by byla nejen nepohodlná, ale dokonce nebezpečná.
 • Okna naopak v létě umožní noční větrání, kdy dovnitř může pronikat chladnější vzduch a místnosti takzvaně předchladit. Náklady na chlazení během dne jsou pak o poznání nižší.
 • S udržováním příjemných teplot celkovou izolací velmi pomáhá moderní stínicí technika. Venkovní žaluzie nebo předokenní rolety pomáhají v létě snižovat náklady na chlazení až o desítky procent, když zabrání přehřátému vzduchu v proniknutí do interiéru. Rolety navíc plní izolační funkci i v zimě, když naopak brání v úniku tepla ven. Náklady tak pomohou snížit až o 10 %.
 • Samozřejmostí musí být kvalitně udělaný a zateplený plášť budovy a další domovní příslušenství. Významný podíl na úsporách mají také kvalitní vchodové dveře.

Velmi nízké náklady na vytápění a nebývalý komfort

 • Jednou z hlavních výhod pasivních domů jsou právě extrémně nízké náklady na vytápění. Zatímco běžný rodinný dům se 120 metry čtverečnými ročně spotřebuje na topení zhruba 1800 kilowatthodin na metr čtverečný vytápěné plochy, pasivní dům jich spotřebuje maximálně 15.
 • Teplo pro vytápění je získávané především okny ze slunce, ale také z obyvatel či běžících spotřebičů uvnitř. Další vytápění už pak téměř není potřeba. Promyšlená a kvalitní izolace navíc teplu zabraňuje v úniku ven. Eliminovány jsou především takzvané tepelné mosty, kterými teplo uniká nejvíce.
 • Důležité je si uvědomit, že při stavbě pasivního domu je důležitý každý detail. Například spáry mezi izolačními deskami pláště domu by neměly přesáhnout šířku 3 milimetrů, větší mezery je nutno vyplnit vhodným izolantem. Rovněž hmoždinky musí být do izolantu zcela zapuštěné a překryty zátkou ze stejné izolace.
 • Pro obyvatele je důležitá také takzvaná vnitřní tepelná pohoda. Znamená to, že uvnitř je vždy příjemně, ať jsou venku tropické teploty, nebo mrazy hluboko pod nulou. Náklady na uvedení interiéru do takto příjemného stavu jsou navíc minimální.
 • Pokud je nějaký dům vydávaný za pasivní, musí k tomu existovat příslušná certifikace. Certifikát musí mít také projektant, který dům navrhne.
lomax-logo

Rádi byste se dozvěděli bližší informace o firmě LOMAX & Co, která článek vytvořila? Můžete si prohlédnout její další články.

Navštivte firemní profil LOMAX & Co nebo web lomax.cz.

Zaujalo vás téma článku, produkt nebo služba?
Poptejte nezávazně a zcela zdarma firmu LOMAX & Co a ona se vám sama ozve!

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními!

Názory k článku (2 komentáře)

 • neregistrovaný

  Máte u nás účet? Přihlaste se nebo pokračujte přes Facebook. Nemáte? Stačí
 • Michal Cemper
  Michal Cemper

  Jako ten pasiv je určitě fajn. Na druhou stranu si ale myslím, že to teplo od krbu z https://rocal.cz/ nebo třeba přes jejich krbová kamna se skvělým designem, je něco naprosto jiného a do jisté míry jedinečného. Takže je to o nějakém kompromisu. Máme tepelné čerpadlo, ale zároveň si občas velice rádi zatopíme v klasickém krbu a pěkně si to užijeme. :)

 • Julie Lino
  Julie Lino

  My máme také pasivní dům. V dnešní době se klade velký důraz na to, aby byl energeticky nenáročný, takže jsme museli splňovat velké požadavky. Už jsem myslela, že snad dům ani nepostavíme. Pak přišel další „problém“ a to výběr topení. Aby se do domu hodilo, tak nám nejlépe vycházela tepelná čerpadla vzduch-voda. Objednali jsme si ho z https://mastertherm.cz/…vzduch-voda/ a nic jsme složitě nevymýšleli. Byla to sice velká investice, ale zase provozní náklady budou nízké :-) .

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace