PRAMOS, a.s. 3 minuty

V době, kdy roste tlak na redukci plastového odpadu, bychom si měli otevřeně říci – jsou plastová okna vůči přírodě tolerantní, nebo představují zátěž? Pro pochopení významu plastových oken v kontextu ochrany životního prostředí si řekneme nejdříve něco o efektu kvalitních oken na spotřebu energií, poté o výrobě oken a nakonec o konci životnosti a možnostech recyklace.

Plastová okna a životní prostředí

Energii získáváme z přírody a kvalitní okna ji šetří

V principu jakákoliv lidská činnost se dá přepočítat na spotřebu energie a výroba energie pak na produkci odpadů. Rozvojem nových technologií pro zateplení domů, ale i komerčních nebo veřejných budov, jsme udělali nemalý a velmi podstatný krok směrem ke snížení naší spotřeby fosilních paliv. A to je dobře.

Moderní plastová okna jsou nedílnou součástí nízkoenergetických nebo i pasivních staveb, jejichž cílem je nejen ušetřit peníze na provoz, ale hlavně snížit naši závislost na každodenní spotřebě energie.

Okna – produkce plastů, která dává smysl

V současnosti známe tři hlavní materiály, ze kterých se okna vyrábí: dřevo, hliník a PVC. Pro okna dřevěná platí, že vyjdou draho a vyžadují o něco komplikovanější péči, konkrétně nátěry pro ochranu před vlhkostí.

Hliníková okna jsou taktéž poměrně drahá a přes všechny své výhody nedosahují hodnot tepelné izolace dostatečných pro pasivní bydlení. Plastová okna vynikají v izolačních vlastnostech a hlavně jsou ze všech možností nejlevnější. Cenová dostupnost úsporných technologií je pro přírodu důležitá. K čemu bychom měli kvalitní izolační materiály, kdyby si je většina lidí nemohla dovolit?

Snaha omezit produkci plastů tam, kde vzniká okamžitá ekologická zátěž (jednorázové plasty, obaly) je naprosto v pořádku. Plastová okna se vyrábějí s předpokládanou životností překračující 30 let a poté se stávají lukrativní surovinou pro výrobu recyklátu. Jejich podíl na celkovém objemu produkovaného odpadu je tak naprosto zanedbatelný.

Co s plastovými okny na konci životnosti?

Materiály ze skupiny takzvaných termoplastů se vyznačují tím, že je možné je mnohokrát roztavit a znovu nechat ztvrdnout bez ztráty klíčových fyzikálních vlastností. Díky tomu značná část světové produkce PVC nekončí ve spalovnách nebo na skládkách, ale nachází další a další uplatnění v produktech z recyklovaných plastů.

Hlavní výhodou plastových oken proti jiným plastovým výrobkům v současnosti je jejich jednodruhové složení. Firmy podnikající s recyklovanými odpady mají zpravidla největší problém roztřídit jednotlivé plasty od sebe tak, aby se vzniklé granule daly prodat jako jakostní materiál k dalšímu zpracování. Třicet let staré plastové okno představuje velký a dobře zpracovatelný kus čistého PVC – sen každého zpracovatele.

Šetřete přírodu i vlastní kapsu

Pro to, aby plastová okna dobře plnila svoji úlohu, musí být dobře seřízená a musí mít nepoškozené těsnění. Větrat je v topné sezóně potřeba tak, aby se rychle vyměnil zadýchaný vzduch a zároveň odešlo co nejméně tepla. Svoji roli také hraje přesah okenního parapetu nad topením, umístění záclon a závěsů nebo rozestavění nábytku v místnosti. Informujte se, jakými dalšími metodami ušetříte doma peníze a prospějete životnímu prostředí.

Zdroj obrázků: https://www.pramos.cz/.
pramos

Rádi byste se dozvěděli bližší informace o firmě PRAMOS, a.s., která článek vytvořila? Můžete si prohlédnout její další články nebo produkty.

Navštivte firemní profil PRAMOS, a.s. nebo web pramos.cz.

Zaujalo vás téma článku, produkt nebo služba?
Poptejte nezávazně a zcela zdarma firmu PRAMOS, a.s. a ona se vám sama ozve!

Tento článek inspiroval tento týden jednoho člověka a tento měsíc jich bylo celkem 4.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními!

Názory k článku (4 komentáře)

 • neregistrovaný

  Máte u nás účet? Přihlaste se nebo pokračujte přes Facebook. Nemáte? Stačí
 • Ladislav Novák
  Ladislav Novák

  Zdravím. Nevíte jestli plasty (potažmo stará plastová okna) ještě dneska někde vykupují, nebo se to dá odevzdat jen k recyklaci zadarmo? Občas navštěvujeme kovošrot, kde vykupují třeba i baterie nebo papír ale plastech tam nic nepíšou. https://www.kovosrot-suda.cz/ Vždy když máme vytříděný odpad, vezeme ho tam a dostaneme nějakou tu korunu. Kdyby brali i plast, bylo by to o to lepší a motivující asi i pro více lidí…

 • Ivana Navrátilová
  Ivana Navrátilová

  Ahojte, já jsem si nedávno k nám domu také pořizovala úplně nová plastová okna a veliká paráda. Dostala jsem doporučení jak od známých a rodiny, tak jsem našla snad i někde tady u vás na vašich stránkách doporučení na https://www.oknoplastpn.cz/ a od nich jsem to pořídila :-) Takže máte další kladnou recenzi a můžete vybírat…

 • Tomáš Havelka
  Tomáš Havelka

  Zrovna okna bych v rámci plastů až tak neřešil, protože tady to fakt znamená celkem velkou úsporu, co se týče energií, které naši planetu také podstatně zatěžují. Spíš bych se zaměřil na odpady jako takové, a to hlavně u velkých firem, které jich mají na svědomí bohatě. Nejvíc mě dostává, že řešení fakt existují, stačí si je najít.. pro příklad můžu uvést třeba https://ecoservis.eu/

 • Jakub Rygl
  Jakub Rygl

  My máme na domě také plastová okna. Myslím si, že dnes už si je pořizují skoro všichni, protože jsou nejvýhodnější. My jsme si je objednali z https://www.jis.cz/plastova-okna/ a mají za sebou první zimu a jsme spokojení. Okny nám domů netáhne a to je hlavní.

 • neregistrovaný

  Máte u nás účet? Přihlaste se nebo pokračujte přes Facebook. Nemáte? Stačí
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace