méně než minuta
Zdeněk Velešík

Uvažuji o koupi nových plastových oken a nevím jestli volit profily dle třída síly stěn A nebo B...….

Reakce (19 komentářů)

 • neregistrovaný

  Máte u nás účet? Přihlaste se nebo pokračujte přes Facebook. Nemáte? Stačí
 • Radek Pergler
  Radek Pergler

  Dobrý den,
  v oblasti plastová okna se pohybuji od roku 2007. Pracoval jsem u výrobců strojů na obrábění a svařování plastových profilů jako servisní technik se zaměřením na pevnost sváru. Nyní pracuji u nejmenované firmy, která vyrábí plastové profily. Nechci se zapojit do diskuse o prvoplastu, ani jaký systém je nejlepší.
  Každý výrobce udává kolik musí svár vydržet a u křídel se to pohybuje kolem 3000N což je přibližně 300kg na roh. Co se týče kvality(pevnosti) sváru, dle mého názoru je nejdůležitější, jak jsou v první řadě natemperované profily, jak jsou nařezány(úhel, délka) a jak je nastavený svářecí stroj.
  Ohledně recyklátu. Co to vlastně je recyklát. Ano, je to odpad který vzniká při nastavování stroje – prvních X desítek metrů nemá správné rozměry a proto je znovu rozdrcen. Podotýkám, že neopustí firmu a následně je v určitém poměru doplněn směsí ze které vznikají tzv. „proplasty“. Tento recyklát je použit pro následující výrobu. Nesmí být použity a také nejsou jakékoliv jiné plasty ani ze starých plastových oken. Používat recyklát jsou v Německu,a myslím i u nás, povinni všichni výrobci. Jen někteří to zabarvují. Paradoxně, když jsem se poprvé setkal s recyklátem, měl jsem stejnou nedůvěru a názory jako vy. Více než rok jsem to testoval, jezdil k vyrobcům a nyní mohu konstatovat, že pevnost sváru u recyklátu je 200 až 500N vyšší (v závislosti nastavení svařovacího stroje)
  a není rozhodující jestli je to profil A nebo B.
  Nakonec jen jedno „moudro“ z praxe :
  ,,I zlaté okno může montáž zku**to a naopak,
  dobrá montáž může i ze zku*****ho okna udělat zlaté.
  Vždy je to jen o lidech.

  • Franta Novák

   Ano, máte někde pravdu. Bohužel, s recyklátem začala firma gealan. Všichni se jí tady smály a nyní to dělají úplně všichni.Ale trvalo to 8–10 let. Ono i němec potřebuje v rámci krize ušetřit a proto vymýšlí věci, které jsou levnější.Ale krize skončila a všichni v recyklátu dále pokračují. Jinak pokud by to bylo tak, jak píšete vy ( Ano, je to odpad který vzniká při nastavování stroje – prvních X desítek metrů nemá správné rozměry a proto je znovu rozdrcen. Podotýkám, že neopustí firmu a následně je v určitém poměru doplněn směsí ze které vznikají tzv. „proplasty“. Tento recyklát je použit pro následující výrobu. Nesmí být použity a také nejsou jakékoliv jiné plasty ani ze starých plastových oken ) , tak by to nemohlo nikdy v životě býti v takovém množství. Výroby – extruze – jsem viděl mnohokrát a v mnoha firmách v Německu, tak proto mě tohle vyjádření nestačí.Jsou to pohádky pro výrobce a zákazníky.P.S.: S montáží máte pravdu.

 • Franta Novák
  Franta Novák

  Re: Jan Antonín : Je vidět, že tomu opravdu " rozumíte " ! Například systém Veka je absolutně vždycky obarvěný recyklát, tudíž odpad. Taková okna bych něchtěl ani zadarmo, ikdyby měli čelní stěnu 10 mm.

 • Petr Ratkovský
  Petr Ratkovský

  Rozhodně nekupujte profily v třídě B ještě s recyklátem uvnitř. Pokud jsou vyrobeny v Polsku je to největší sračka, která vůbec na trhu může být a celé okno nemůže ani 5– let záruky bez problému fungovat.

 • Pavel Albrecht
  Pavel Albrecht

  Máte někdo zkušenosti z kontrolou profilů ještě před montáží ? Jde mi to, že se může stát, že ve smlouvě je něco, na vzorku v prodejně taky něco, ale na hotovém výrobku už to může být jinak. Má smysl dávat do smlouvy třeba odstavec, že chci okno náhodně vybrané při dodávce rozřezat a zkontrolovat ?

 • Jiří Urbanovský
  Jiří Urbanovský

  Dobrý den. Pokud chcete kvalitní plastová okna, tak určitě požadujte, aby okna byla vyrobena z profilu třídy A, který je nejtlustší, má nejvíce materiálu a proto má nejlepší vlastnosti. Mimo to také ale požadujte, aby okna byla vyrobena z prvoplastu, jelikož ten lépe drží ve svárech a oknům přidává na životnosti. Pokaždé chtějte znát původ oken, protože na trhu je mnoho překupníků kteří nemohou ručit za kvalitu, původ ani technologický postup při výrobě. Všechny tyto informace si pak nechte zapsat do kupní smlouvy, protože při případných nepříjemnostech budete v právu Vy.

 • Zdeňka Červinková
  Zdeňka Červinková

  Pracuji ve společnosti PRAMOS a mohu doporučit. Je třeba zvolit dobré rozměry křídel, u větších jsme nuceni dávat silnější sklo –6mm a váha se tak zvyšuje. Potom se dávají i silnější panty. Zašlete poptávku na info@pramos.cz, případně dotazy, navštivte jakoukoliv pobočku. Všude máme ukázky průřezů našich profilů. Nabízíme 7komorový profil PENTA PLUS a osmikomorový SPACE. Vše s výztuhami včetně rohů.

 • František Král
  František Král

  Plastové okno není jenom o profilu, ale taky o výztuze, kování a těsnění, skle atd. To bere v potaz. Protože jestli zvolíte profil o síle stěny A tedy nad 2,8 mm je sice větší jistota statické pevnosti a pevnosti svárů, ale stejně okna nemusí fungovat. Stačí když Vám udělají špatnou montáž a vy po 1 měsíci zjistíte, že vám vypadává křídlo z horního závěsu. Proto je asi dobré volit spíše místí firmy s tradicí které Vám zaručí funkčnost celého výrobku v průběhu záruky i po záruce.

 • Ivo Němec
  Ivo Němec

  mohu doporučit firmu Alu.plast z Kaplice. Máme od nich okna a dveře na rodinném domě.
  Taktéž vyrábí z profilu A.

 • Jan Antonín
  Jan Antonín profesionál

  Pokud chcete doporučit výrobce oken z plastového profilového systému A, tak je to Pramos, a.s. nebo všichni prodejci či výrobci z profilového systému VEKA, která nenabízí nic jiného než A variantu.

 • Jan Antonín
  Jan Antonín profesionál

  Jak víte na trhu v ČR jsou profily jak třídy A tak třídy B. Nedá se jednoznačně říci, že B profil je špatný, je ale jasné, že A profil má více materiálu a je staticky odolnější. Znám ,ale spoustu firem, které i přes fakt, že staticky udržet plastové výrobky v exteriéru používají B profilový systém a navíc statiku jistí zesílenými výztuhami, nebo uzavřenými profilovými výztuhami nebo dodatečnými falcovými výztuhami u balkonových či terasových dveří.
  Rozhodně, ale nepočítejte, že když koupíte A profily že nemusíte mít v budoucnu problémy s funkčnostií, protože každý výrobek má svoje hraniční rozměry, je staticky namáhán a okno netvoří pouze plast, ale také výztuhy, kování, sklo, kotvení, těsnění, napojení do připojovací spáry atd.), tohle vše synchronizovat hraje klíčovou roli v funkčnosti výrobku v budoucnu.
  Dobré bude, když u konkrétního výrobce požádáte o reálné reference na okna podobných rozměrů a typů které potřebujete aby jste si ověřil funkčnost a přístup firmy.

 • neregistrovaný

  Máte u nás účet? Přihlaste se nebo pokračujte přes Facebook. Nemáte? Stačí

Je diskuse užitečná? Dejte o ní vědět ostatním!

Kategorie diskusního fóra

Na vaše dotazy čekají 4 profesionálové.


Poslední z diskusí

Staňte se profesionálem

Slovem profesionál označujeme lidi, kteří se v oboru vyznají a jsou ochotni poradit nebo se podělit o své zkušenosti v diskusích i jinde. Profesionálem se může stát každý kdo má náležitou praxi a profesní předpoklady.

Mám zájem


Nejnovější krátké zprávy

Nejnovější odborné články

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace