Vzhledem k nedostatku stavebních míst a velice hektickému pracovnímu tempu řeší nejenom investoři hlukovou ochranu nemovitostí pomocí kvalitních protihlukových stěn či okenních rámů a především izolačních protihlukových skel, které celé ploše stavební výplně zajistí potřebný zvukový útlum a umožní tak komfortní životní či pracovní prostor uvnitř nemovitosti.
Co říkají normy ?
Podle současných platných norem je hlukový limit venku určen na 60 dB, v noci na 50 dB. V interiéru domova bychom se však měli dostat na 40 dB ve dne a 30 dB v noci, přičemž 30 dB je sice horní hranice daná normou, avšak pro náš dlouhodobě klidný spánek bychom se měli pohybovat pod hranicí 25 dB.
Běžně se hluková hranice pohybuje na frekventovaných komunikacích uvnitř měst nad 70 dB.
PROTIHLUKOVÉ TŘÍDY TZI dle ČSN 730532 :
Obecně platí, že čím silnější skla, tím lepší zvukové izolační hodnoty
Pro zajištění komfortu užívaného objektu a dlouhodobého zdraví je vhodné volit správné typy zvukově izolačních skel. Tato skla jsou oproti běžným izolačním sklům většinou vrstvena na vnitřní nebo venkovní straně a to pro nutnost odrazu vibrací a tím pádem hlukového útlumu. Cena těchto hlukově izolačních skel je většinou až 5× vyšší než cena obvyklých izolačních skel.
Těsnění na okenních rámech a křídlech
Značnou funkční část protihlukové izolace zajišťuje na okenních a dveřních systémech i počet těsnění. Běžně nabízené rámové a křídlové dvojité těsnění se v případě protihlukové ochrany doporučuje projektovat tzv. MD systém těsnění, který má navíc ještě středové rámové nebo křídlové těsnění uvnitř uzavřeného okna.
Kvalitní izolace rámů a připojovací spáry
Klíčovou roli při hlukové izolaci hraje také kvalitní izolace rámů při zapracování ostění z vnitřní i venkovní strany, která navíc musí umět řešit parotěsnost a dilataci stavebních materiálů. Nemalou míru izolace má i samotná velikost a kvalita napojení připojovací spáry na rám a ostění. Klíčové je neopomíjet izolaci parapetní roviny, přes kterou do prostoru často proniká nejvíce hluku.
Špaletová, plastová, hliníková či dřevěná okna s izolačními skly
Vhodným řešení pro případ hlukové i tepelné izolace je instalace druhé sady oken do stejné špalety – takzvané plastové špaletové okno, kdy jsou za sebou dvě stejně velká a tvarová okna jedním z jednoduchých řešení protihlukové izolace. Nutno ovšem počítat s menší světelnou propustností a synchronizací otevírání křídel při větrání.
Zaujalo vás téma článku, produkt nebo služba?
Poptejte nezávazně a zcela zdarma firmy z oboru a ony se vám samy ozvou!
Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními!
Odborné články - rubriky
Poslední z diskusí
- Demontáž okeního křídla 0
- Půjčky, které jsou rychlé a pohodlné 0
- Otevření starého okna - vysypané kování 0
- Tepelná izolace hliníkových dveří 5
- Okna nebo už fasáda? 5
- Hliníkový plot - neznáte dodavatele ? 8
- Německé profily vyráběné v Polsku? 8
- Styl zimní zahrady 5
- Pergola dřevěná nebo hliníková? 14
- Renovace zimní zahrady 19
- špaletová okna - výměna komplet nebo jen skla? 0
- Venkovní rolety + další stinění? 10
Názory k článku (2 komentáře)
Protihluková skla bychom také potřebovali. Bydlíme totiž na kraji vesnice a 2 km od nás je čtyřproudová silnice vedoucí na Liberec. Mysleli jsme si, jaký to bude klid, když se odstěhujeme z Prahy, ale moc jsme si nepomohli. Naštěstí je to tu aspoň levnější. Ušetříme tak peníze a můžeme na https://eco-matrace.cz/ pořídit nové matrace.
Taky jsme si nedávno dávali. Máme okna do silnice, takže to je často docela peklo. Protihluková skla jsou ale skvělá volba. A když se ložnice vybaví ještě matrací z https://www.vesna.cz/matrace to je potom spánek. To se člověk nemůže divit, že čas od času zaspí, protože se mu zkrátka nechce z té postele ven. :)