SUN SYSTEM 4 minuty

Dostavujete domek a plánujete k němu ještě přistavět pergolu, kterou byste rádi připevnili k fasádě? V takovém případě se vám nabízí hned několik řešení. Kotvení přímo k domu je ale zároveň z mnoha pohledů omezené a je proto třeba zohlednit váhu pergoly a různé povětrnostními vlivy.

Jak ukotvit pergolu k domu?

Materiál ovlivňuje možnosti kotvení

Kotvení je možné, pokud je na místě přichycení pergoly pevný materiál. Pokud je tedy stěna, kde chcete mít pergolu například z betonu, kotvení je bez problémů. Existuje ale několik materiálů, do kterých kotvit pergolu nelze: například duté cihly by ji neudržely. Stavební firmy se také musí ohlížet na styl zateplení domu.

Kotvení pomocí vazníků

Pokud víte, že vaše stavba je na kotvení ideálně připravená, je možné jej provést několika způsoby. Jedním z nich je kotvení pomocí vazníků, tedy nosného ráhna a chemické kotvy. Takové kotvení se provádí vyvrtáním dostatečně dlouhé díry přímo do fasády, umístěním chemické kotvy a zasunutí vazníků.

Jak ukotvit pergolu do zateplené fasády?

Pokud se kotví do zateplené fasády, je nutné použít delší tyče a vrtat hlouběji. Vždy se ale tento postup provádí až po dokončení fasády a zateplení. Pokud jste tedy v průběhu stavby, můžete ji v klidu dokončit a poté se vrhnout na řešení kotvení pergoly.

Majitelé domků touží po uchycení pergoly k domu nejčastěji z estetických nebo finančních důvodů, přičemž taková pergola je levnější než samonosné pergoly, které se kotví do země. Kvůli častým komplikacím s kotvením pergol přímo k domu se velmi často sahá po samonosné pergole, která se následně uchytí k domu. Co to znamená?


jak-kotvit-pergolu-zasklena-hlinikova-pergola-stobag-terrado

Bezúdržbová hliníková pergola TERRADO, která je kotvená přímo na fasádu rodinného domku. Zdroj: Sun System

Samonosné pergoly se kotví do země a jsou stabilnější

Samonosná pergola je taková, která má sloupy i na straně u domu. Postaví se tak na všechny 4 nohy, ty se zakotví do země a poté se pergola jen přichytí k domu. Dělá se to hned z několika důvodů:

 • Toto řešení dovolují všechny typy staveb.
 • Pergola je více stabilní než při samotném kotvení k domu.
 • Sloupy u domu mohou napravit problémy s nerovností zdí. Často se stává, že zeď domu není dokonale rovná. Pokud se k ní přichytí rovný sloup, stane se jí podpěrou a vybalancuje problémy, které by nerovnosti mohly způsobit.
 • Samonosnou pergolu je možné zasklít nebo do ní instalovat screenové rolety. Můžete ji tedy mnohem jednodušeji připravit na zimu. V zasklené pergole lze trávit i dlouhé zimní a podzimní večery. Screenové rolety zase chrání proti silnému slunci v létě a jsou tedy oblíbeným doplňkem. Do kotvené pergoly je jejich instalace nemožná.

jak-kotvit-pergolu-hlinikova-pergola-s-roletami-placeo

Bezúdržbová bioklimatická pergola PLACEO je samonosná. Instalována je však velmi natěsno k domu tak, aby se předešlo zatékání vody na terasu. Zdroj: Sun Systém

Obáváte se samonosných pergol? Není důvod!

Při stavbě samonosných pergol se objevuje několik obav. Nejčastěji je to obava ze zatékání vody mezi sloup a dům. Tento problém se řeší přitáhnutím sloupů k fasádě domu velmi natěsno. A pokud takové řešení možné není, instaluje se nad sloupy hliníkový profil, který vytvoří okap a vodu do tohoto prostoru nepustí, čímž se zamezí narušování materiálů.

Další obava je o estetickou stránku takové pergoly. Někteří majitelé domků si představují, že jim sloupy nebudou nijak narušovat fasádu a pouze se k ní ukotví střecha. Sloupy se ale vždy volí tak, aby k domu stylově seděly, a umísťují se na místa, kde nebudou ničemu překážet. Stavební firma vás určitě nebude nutit, abyste si postavili sloupek před okno nebo na jiné nevhodné místo. Abyste byli s výsledným vzhledem pergoly spokojeni, můžete volit z několika druhů pergol. Klasické dřevo nebo i futuristické pevné hliníkové pergoly se nabízejí v mnoha barevných provedeních.

Se samonosnou pergolou máte tedy vždy variantu, jak postavit pergolu přímo k domu, i když vaše stavba nemá zrovna vhodnou izolační vrstvu nebo stavební materiál.

sunsystem

Rádi byste se dozvěděli bližší informace o firmě SUN SYSTEM, která článek vytvořila? Můžete si prohlédnout její další články.

Navštivte firemní profil SUN SYSTEM nebo web sunsystem.cz.

Zaujalo vás téma článku, produkt nebo služba?
Poptejte nezávazně a zcela zdarma firmu SUN SYSTEM a ona se vám sama ozve!

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními!

Názory k článku (4 komentáře)

 • neregistrovaný

  Máte u nás účet? Přihlaste se nebo pokračujte přes Facebook. Nemáte? Stačí
 • Jana Vláčilová
  Jana Vláčilová

  Tyjo, já bych pergolu u domu chtěla už hrozně dlouho. Manžel už asi dva roky říká, že ji postaví sám, ale pomalu tomu přestávám věřit. Si říkám jestli by nebylo lepší si ji nechat od někoho udělat. Už jsem si dělala na internetu takový menší průzkum a docela se mi líbí třeba pergoly od https://www.albixon.cz/pergoly/ Znáte?

 • Tom Veselý
  Tom Veselý

  Co myslíte, že je lepší? Prvně udělat omítku a až pak pergolu nebo obráceně? Právě toto dilema teď řeším. Chystám se totiž dělat novou fasádu a přemýšlím jestli s pořízením pergoly raději nepočkat. Někde jsem četl, že kotvení pergoly do hotové fasády je prý celkem náročné a mohlo by to fasádu i poškodit pokud se to neudělá správně. Jinak co se fasády týče, tak mám zatím vybrané toto řešení – https://baumit.cz/…itka-a-barva Nemá někdo zkušenost?

 • František Klapal
  František Klapal

  Za mě dobré tipy. Já pergolu stavěl minulé léto. Původně jsem si na to chtěl najmout nějakou firmu, ale nakonec mi došlo, že rychlejší a hlavně levnější bude, když si pergolu od základu postavím sám. Není to nic až tak těžkého. Stačí se jen nebát práce se dřevem nebo v mém případě se svářečkou. Právě u práce se svářečkou je asi nejdůležitější dbát na všemožné bezpečnostní zásady. Ty jsou skvěle popsány například zde: https://www.ardon.cz/…stnich-zasad

 • Jakub Rygl
  Jakub Rygl

  Já jsem stavěl pergolu minulé léto a také jsem k jejímu připevnění k domu použil chemickou kotvu, kterou jsem si objednal z https://www.adamos.cz/…lova-lepidla . Mám díky ní jistotu, že bude pergola 100% držet u domu. Když něco dělám, tak pořádně, abych to nemusel za pár let zase předělávat.

 • neregistrovaný

  Máte u nás účet? Přihlaste se nebo pokračujte přes Facebook. Nemáte? Stačí
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace