PVC OKNA s.r.o. 7 minut

V prvním díle našeho seriálu o výběru nejlepších plastových oken jsme si načrtli základní vlastnosti, které bychom při výběru plastových oken a dveří měli v tomto článku sledovat. Nyní se zaměříme zcela konkrétně na jeden z nejdůležitějších aspektů výběru: izolační vlastnosti plastových oken a dveří.

Jak vybrat plastová okna?

Izolační vlastnosti plastových oken a dveří určuje zejména:

 • stavební hloubka okenního profilu
 • konstrukce, uspořádání a velikost komor v okenním rámu
 • typ a parametry použitého izolačního skla
 • počet komor okenního profilu
 • typ a kvalita těsnění
 • typ a kvalita kování
 • kvalita všech použitých materiálů
 • kvalitně a odborně provedená montáž

Co znamená hodnota U a co vyjadřuje součinitel prostupu tepla?

Všechny výše zmíněné body se podílí na výsledných tepelně technických vlastnostech celého plastového okna. Výslednou hodnotu nazýváme součinitel prostupu tepla a je označován jako U v jednotkách W/m²K. Jedná se o základní měrnou jednotku pro stanovení tepelných ztrát, jejíž hodnota určuje množství tepla, které projde za časovou jednotku jedním m² při určitém teplotním rozdílu vzduchu (1 K) mezi vnitřním a vnějším prostředím. V případě oken a dveří se pak ještě doplňuje index malé „w“ nebo „d“, tedy zkratka anglických označení pro okno (window) nebo dveře (door).

Při výběru nejlepších plastových oken tedy sledujte hodnotu U: čím je hodnota U nižší, tím lepší tepelné izolace plastové okno dosahuje. Nezapomeňte ale, že je důležité sledovat především hodnotu U pro celé plastové okno, což je vlastně hlavní aspekt, na který bychom se měli orientovat. Mnozí prodejci či výrobci nemající na veškeré své výrobky a jejich varianty potřebné zkoušky a stanovují parametry například podle součinitele prostupu skla či rámu. Vždy si proto vyžádejte příslušný certifikát nabízeného výrobku.

Počet komor, jejich konstrukce a stavební hloubka okenního profilu

Pro celkové izolační vlastnosti plastových oken a dveří je rozhodující především vnitřní podoba plastových profilů. V nabídce dnes běžně naleznete tří až sedmikomorové PVC profily. Obecně lze víceméně konstatovat, že s rostoucím počtem komor roste také tepelný odpor okenního profilu a snižuje se tak koeficient tepelného prostupu, což je však zároveň přímo úměrné rostoucí stavební hloubce profilu a velikosti samotných komor.

Například použijeme-li v rámu o stavební hloubce 70 mm 10 komor namísto běžných šesti, koeficient prostupu tepla se již nezlepší. Naopak snahou o neúměrný nárůst komor dochází ke zmenšení prostoru pro osazení adekvátní ocelové výztuže, což má výrazný vliv na celkovou stabilitu konstrukce okna.

Při správné kombinaci výše popsaného platí, že čím více komor v plastovém profilu okno či dveře mají, tím méně dochází k tepelným únikům a ztrátám.

Typ izolačního skla a kvalita zasklení plastového okna

Kvalitní a vhodně zvolené zasklení plastového okna (s ohledem na použitý okenní profil) má významný vliv na snižování tepelných ztrát. V současné době jsou používána izolační dvojskla a trojskla, jejichž kvalitu z pohledu izolačně tepelných vlastností určuje především:

 • kvalita použitého izolačního skla
 • plyn použitý v meziprostoru skel
 • velikost prostoru mezi skly
 • materiál distančního rámečku, který se nachází mezi skly po jejich obvodu

Uveďme si příklad pro srovnání: plastová okna Kömmerling 88+ (SUPERLINE) společnosti PVC OKNA s.r.o. jsou standardně osazena izolačními trojskly s hodnotou U=0,5 W/m²K. Tato izolační skla jsou opatřena speciálním pokovením na vnějších sklech a plněna argonem, který zlepšuje tepelné vlastnosti skla a zabraňuje tak jejich rosení, způsobenému srážením vlhkosti z interiéru. Sklo je hluboké 48 mm za účelem zvýšení tepelné izolace a dosahuje tak v technických parametrech špičkových hodnot a optimální hospodárnosti. Tato plastová okna jsou pro své termoizolační vlastnosti vhodným řešením nejen pro běžnou výstavbu, ale i pro nízkoenergetické a pasivní domy.

Víte, že osazením izolačních trojskel do vašich nových plastových oken můžete zlepšit jejich tepelně izolační vlastnosti až o čtvrtinu, tedy o 25 %? U společnosti PVC OKNA s.r.o. si díky 50% dotaci na izolační trojskla připlatíte jen cca 1/20 (5 %) celkové ceny oken!

Kvalitní těsnění a kování

Kvalitní těsnění plastového okna zabezpečuje izolaci zabraňující průniku vzduchu, vlhkosti a chladu z vnějšího prostředí. Těsnící plochy na křídle a rámu bývají opatřeny dorazovým těsněním, uprostřed mezi křídlem a rámem se pak nachází středové těsnění. Toto středové těsnění, je-li použito, rozděluje prostor mezi křídlem a rámem na dvě komory a zabraňuje tak proniknutí vlhkosti a prachu do vnitřní komory okna, kde se nachází okenní kování, které je tak dokonale ochráněno a navíc zvyšuje také zvukovou izolaci plastových oken.

Termoplastická a EPDM těsnění plastových oken

Těsnění plastových oken rozdělujeme na tzv. termoplastická a EPDM. Hlavní rozdíl je v tom, že termoplastická těsnění lze svařovat v rozích společně s profilem, což urychluje výrobu oken, ovšem svařením většinou dochází k jeho ztuhnutí a následné rohové netěsnosti. Dále pak termoplastické těsnění díky své schopnosti reagovat na teplo může v průběhu roku měnit své vlastnosti – například v zimě ztuhne a méně těsní, v létě pak změkne.

Naproti tomu těsnění EPDM nelze svařovat, protože téměř nereaguje na teplo a musí tedy být do profilu dodatečně po svaření vkládáno. Jeho těsnící schopnosti se v průběhu roku téměř nemění a okna s tímto těsněním vykazují skvělou těsnost.

Kování plastových oken

Kování je systém uzavírající plastové okno po celém jeho obvodě. Díky kování okno otevíráme, zavíráme, vyklápíme nebo můžeme používat takzvanou mikroventilaci. Vhodným řešením je tzv. celoobvodové kování z kvalitního materiálu, které zaručuje dlouhodobou mechanickou funkčnost plastového okna a dveří. Dnešní moderní systémy kování umějí ve standardu například nabídnout při zavření přizvedávání křídla, které zabraňuje jeho svěšení; nebo poskytují variabilní použití bezpečnostních uzavíracích bodů zvyšujících bezpečnost plastového okna.

Správná montáž plastových oken a dveří jen od profesionálů

Izolační vlastnosti plastových oken a dveří závisí na spoustě jednotlivostí. V neposlední řadě je důležitá správně a odborně provedená montáž plastových oken a dveří. V žádném případě se do instalace nových plastových oken a dveří nepouštějte sami a svěřte tuto činnost odborným firmám, které mají své stabilní a pravidelně školené zaměstnance. Součástí montáže oken a dveří může být také v souladu s platnou normou prováděné utěsnění připojovací spáry (za pomoci speciálních parotěsných a paropropustných pásek), tedy spáry mezi oknem a ostěním, která je vyplněna izolační pěnou. Volíte-li při výběru plastových oken kvalitu ve všech směrech, pak si velice pravděpodobně zajistíte dlouholetou životnost svých plastových oken i dveří.

Zdroj obrázků: http://www.pvcokna.cz/.
pvconka logo

Rádi byste se dozvěděli bližší informace o firmě PVC OKNA s.r.o., která článek vytvořila? Můžete si prohlédnout její další články.

Navštivte firemní profil PVC OKNA s.r.o. nebo web pvcokna.cz.

Zaujalo vás téma článku, produkt nebo služba?
Poptejte nezávazně a zcela zdarma firmu PVC OKNA s.r.o. a ona se vám sama ozve!

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními!

Názory k článku (3 komentáře)

 • V.kra Hrbe.
  V.kra Hrbe.

  Informace o stavební hloubce, že čím větší tím lepší není úplně přesná. Kdo opravdu pečlivě sleduje vývoj oken tak jistě ví, že budoucnost plastových oken se vrací k profilům 70mm a dostane stejný prostup tepla jako nyní u profilů 83–85mm! Tedy alespoň výrobce profilu, který si je vědom jak moc velký důraz je třeba klást v otázce šetrnosti k přírodě! „Širší“ profily mají hlavně důvod, že přestalo být místo na čím dál silnejší skla. Profil bez železné výztuhy s mnohem kvalitnějšími moderními materiály o to je třeba se zajímat.
  A hlavně by prodejci zastupující přední i menší české firmy už měli přestat jednou provždy zmiňovat výraz „prvoplast“! Je to zcela nemorální a v dnešní době tím říkají jak jsou bezohlední ke společnosti a nemají v oboru co dělat a veřejnost by měla být více informována o organizacích, kterým to není lhostejné, protože jsou přímo označené firmy a většinou ty velké jako firmy „podávající lživé informace“! Stejně je tomu i tak s profilem třídy A/B! Třída B je v jiných zemích státem nařízená. V dnešní době je složité říct, že se výrábí špatná okna. Spíše hled´te na kvalitní montáž a osobní přístup obchodního zástupce od, kterého neuslyšíte, že „má to nejlepší“. Velké firmy hlásají jak mají své montážníky, ale není tomu tak a díky nim přišel trend najímat si externí montážníky! Menší firmy jsou dnes lepší volba.

 • Valerie Polášková
  Valerie Polášková

  My plastová okna už nějakou chvíli máme a abych teda pravdu řekla, tak zatím si je nemůžu vynachválit. Konečně okna, která neprofukují, to je paráda. Jen teda zvenku to pořád nevypadá úplně nejlépe. Chybí nám totiž u oken venkovní parapety. Už je máme objednané u https://www.blachotrapez.cz/…vni-parapety ale kdy se manžel dostane k jejich instalaci, to je otázka.

 • Jakub Rygl
  Jakub Rygl

  Já jsem nad výběrem plastových oken hodně přemýšlel. Rozhodně jsem na nich nechtěl šetřit, protože to je jedna z podstatných věcí na domě. Zase ale neplatí, že co je drahé, je i kvalitní. Okna jsem nakonec objednal z jis https://www.jis.cz/plastova-okna/ a první zimu zvládly na jedničku.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace