Za kapky vody na okenním skle ve většině případů může špatné větrání a i na nových oknech či na oknech v novostavbách se může objevit nepříjemná kondenzace vody. Odborníci tvrdí, že za to může fakt, že lidé přestali v zimních měsících větrat, aby ušetřili co nejvíce peněz za topení.
Větrejte krátce, ale několikrát denně
Existuje mnoho faktorů, které zvyšují vlhkost vzduchu. Mezi tyto faktory se řadí například obyčejná horká koupel, vaření, sušení prádla, ale i přítomnost rostlin v květináčích. K tomu si připočítejte vodní páry, které vydechují nejen lidé, ale i různí domácí mazlíčci. Pouze v noci se do vzduchu uvolňuje neuvěřitelný půl litru vody na osobu, což v domácnosti o třech členech odpovídá 12 litrům za pouhých 24 hodin.
Chcete-li zabránit kondenzaci vody, potom udržujte teplotu v pokoji co nejstabilnější. Cíl, na který byste se měli zaměřit, je teplota 21 °C a vlhkost by měla pokud možno dosahovat 40 až 50 %. Pokud vytvoříte takovéto prostředí, nebudete mít s kondenzací vody na okenních sklech žádné problémy.
Pokud si všimnete, že vám po oknech začíná stékat voda, je to pro vás jasný signál k tomu, abyste daný pokoj vyvětrali. Efektivní větrání spočívá v tom, že budete doma větrat třikrát až čtyřikrát denně po dobu alespoň 5 minut. Důležité je vytvořit průvan, aby se vzduch dokonale vyměnil. Tímto krátkým ale efektivním větráním docílíte toho, že se u vás v pokoji neochladí.
Tímto vyměněním vnitřního a vlhkého vzduchu za vzduch čerstvý a sušší budete zároveň i šetřit výdaje na topení. To se děje z jednoho prostého důvodu: voda, která je obsažena ve vzduchu, do sebe pojímá mnoho tepla. Pokud ovšem budete mít okno stále pootevřené, přicházíte naprosto zbytečně o teplo. Na noc je důležité opět vyvětrat, zvláště pokud vaše topení automaticky snižuje ve večerních hodinách teplotu. Tím se pak zbavíte přebytečných vodních par, které by mohly zkondenzovat na oknech, pokud by došlo k ochlazení pokojové teploty.
Chyby u novostaveb
V současné době je trendem, že se okna osazují do vnějšího líce stavby. Takto umístěné okno ovšem automaticky zaručuje problém kondenzace právě v místě, kde je okno napojeno na obvodový plášť. Je důležité, aby okna byla osazena tak, aby šlo spojení zateplit a nevznikaly tak zbytečné problémy. Čím blíže k vnitřnímu líci pláště bude okno osazeno, tím více bude zajištěno, že se kondenzace neobjeví, a to především v případech konstrukcí, které jsou nezateplené.
Mění se i postup stavby nových domů. Neustále se spěchá dopředu a objevuje se tak velká snaha, aby byla okna osazena ještě před zimou. V zimním období je totiž většinou přání pokračovat s vnitřními pracemi. To ovšem není zrovna nejvhodnější způsob, protože se tím uvnitř stavby ze stavebních prací zadržuje vlhkost. Po dokončení stavby může trvat mnoho let, než v interiéru vlhkost dosáhne žádaných 40 až 50 %.
Chyby u rekonstrukcí
V objektech, které prošly rekonstrukcí, je stav o něco odlišný. Většinou se okna zasazují do stavby, ve které již je optimální vlhkost.
U starších objektů, které ještě mají původní a zdvojená okna, se stává častou chybou, že nová moderní okna jsou osazena do vnějšího líce masivního obvodového pláště. Zkušené firmy ví, že lepším řešením je osazení oken zhruba do poloviny tloušťky obvodového pláště. To znamená do místa, kde se předtím nacházelo vnitřní zdvojené okno. Dále je pak nutné, aby detail napojení okna na stavbu byl zateplen.
Ostatní vlivy
Samozřejmě existuje i mnoho dalších vlivů, které nepříznivě ovlivňují výskyt kondenzace. Patří mezi ně například:
- velká hloubka vnitřního parapetu
- zakrytý radiátor
- stažené a zavřené interiérové žaluzie
- zatažené závěsy
Tyto, ale i další faktory zabraňují vzduchu, aby cirkuloval, čímž je riziko kondenzace opět větší.
Co má umět správné okno
Česká norma stanovuje, že tepelná prostupnost celého okna má být maximálně Uw =1,5 W/m2K. Čím nižší hodnota, tím lépe. Naše okna mají součinitel prostupu tepla Uw = 1,2 W/m2K, což platí pro pětikomorová okna osazená dvojsklem s hodnotou součinitele prostupu tepla zasklením Ug = 1,1 W/m2K. U šestikomorových profilů s osazenými trojskly může být pak tato hodnota ještě nižší, a to od Uw = 0,73 W/m2K. Tyto hodnoty zaručují, že pokud budou přesně dodržovány výše uvedené hodnoty interiéru, bude tím zamezeno kondenzaci vody na povrchu oken a jejich výplní.
Rovněž velmi důležitým aspektem, který ovlivňuje vnitřní povrchovou teplotu zasklení, je užití distančního meziskelního rámečku. Z tohoto důvodu je velice vhodné používat tzv. teplé rámečky, kterými jsou například Chromatech Ultra, Swisspacer V nebo TGI. Použitím těchto rámečků se zvýší povrchová teplota skla na jeho okrajích a riziko kondenzace je tím opět sníženo.
Zaujalo vás téma článku, produkt nebo služba?
Poptejte nezávazně a zcela zdarma firmu DECRO BZENEC a ona se vám sama ozve!
Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními!
Kam dál?
Odborné články - rubriky
Poslední z diskusí
- Demontáž okeního křídla 0
- Půjčky, které jsou rychlé a pohodlné 0
- Otevření starého okna - vysypané kování 0
- Tepelná izolace hliníkových dveří 5
- Okna nebo už fasáda? 5
- Hliníkový plot - neznáte dodavatele ? 8
- Německé profily vyráběné v Polsku? 8
- Styl zimní zahrady 5
- Pergola dřevěná nebo hliníková? 14
- Renovace zimní zahrady 19
- špaletová okna - výměna komplet nebo jen skla? 0
- Venkovní rolety + další stinění? 10
Názory k článku (9 komentářů)
Nám se ve starém bytě taky strašně rosila okna a nic nepomáhalo. Byla tam velká vlhkost, ať jsme dělali cokoliv. V novém domě žádný takový problém nemáme. Myslím si, že je to z velké části tím, že tu topíme dřevem v krbových kamnech, která manžel vybral zde https://www.levnekrby.cz/ a ty ten okolní vzduch ohřívají úplně jinak a hlavně ho asi i vysušují :-) .
Chtěla bych se na něco zeptat. Přemýšlíme nad vnitřním bazénem, ale spousta lidí mě od toho odrazovala kvůli tomu, že se pak může v domě tvořit vlhkost. Je to pravda? Náš dům je právě už tak docela vlhký, tak si říkám jestli to opravdu není špatný nápad a jestli by nebylo lepší si pořídit spíše klasický plastový bazén třeba od https://www.albixon.cz/bazeny/ a dát ho na zahradu. Co si o tom myslíte?
No, bohužel my máme doma s vhkostí problémy už delší dobu. Nedávno jsem si o tom ale něco zjišťoval a prý by se toho mohlo jít zbavit pomocí takové speciální omítky. Víc se o tom dá dočíst třeba tady: https://baumit.cz/…klima-omitky Nemá s tím náhodou někdo zkušenost? Pokud to opravdu funguje, tak by mě to hodně zajímalo.
A s plísní třeba problémy nemáte? My doma máme obecně celkem vlhko, ale bohužel teď se k tomu přidala právě i ta plíseň. Nevíte co by na to mohlo zabrat? Já jsem se právě díval, že existují nějaké speciální přípravky proti plísni, viz například https://www.obnova.cz/…roti-plisni/ tak přemýšlím jestli to nevyzkoušet.
Nám tohle dělalo vytápění elektřinou. :) Nakonec jsme to vyřešili tím, že jsme nechali seřídit okna (nebylo prakticky co seřizovat) a přešli na krbová kamna od https://rocal.cz/krbova-kamna :) Za nás skvělá varianta. Dřevo krásně voní, je to prakticky čisté (myšleno v emisích) a když si to dobře zařídíte, tak to nedělá ani nepořádek doma. Jen pozor na kominíka, abyste při čištění nezapomněli zavřít průduchy na kamnech. :D
My to děláme tak, že máme doma pokojové rostliny, které pohlcují vlhko. Nejlépe nějaké kapradiny. Máme je v betonových květináčích https://www.vybavzahradu.cz/…e-kvetinace/ , které vypadají velmi pěkně. Tak trochu urbanisticky. Kdokoliv kdo k nám přijde, tak se ptá odkud je mám a co to vlastně je, tak jsem ráda, že jsme nakonec vybrali tyto.
Nám se okna přes zimu také hodně rosí. Nevím, jak je to možné. Bydlíme v bytě, takže je možné, že je tu něco udělaného špatně. Celkově je tu velké vlhko, takže jsme si koupili odvlhčovač vzduchu ze Vzdušínu https://www.vzdusin.cz/…vace-vzduchu , se kterým si byt vysoušíme. Okna se nám rosí sice stejně, ale v místnosti je sušší vzduch, protože se nám tu už nedělá plíseň.
Pro nás to vyřešilo změna vlastně obecně celkově vytápění domu. Rozhodli jsme se vydat cestou tepelných čerpadel a je to tedy něco, co určitě mohu doporučit. Třeba na gůglu jsme si zadali „dotace na tepelná čerpadla“ a vyskočilo nám toto https://mastertherm.cz/…adlo/dotace/ a u nich jsme to rovnou i odbavili :) Parádní servis.
Co je pravdy na tom, že kondenzaci páry se dá zabránit vytápěním krbovými kamny? Přemýšlíme nad krbovkami od https://rocal.cz/krbova-kamna , které se nám hodně líbí, ale zároveň řešíme i další aspekty jako pořádek a tak. :) Ale když by se nám přestaly potit okna, bylo by to fakt primo a asi by bylo definitivně rozhodnuto. Díky za vaše odpovědi. :)