DECRO BZENEC 5 minut

Za kapky vody na okenním skle ve většině případů může špatné větrání a i na nových oknech či na oknech v novostavbách se může objevit nepříjemná kondenzace vody. Odborníci tvrdí, že za to může fakt, že lidé přestali v zimních měsících větrat, aby ušetřili co nejvíce peněz za topení.

Jak zabránit kondenzaci vody na oknech a dveřích?

Větrejte krátce, ale několikrát denně

Existuje mnoho faktorů, které zvyšují vlhkost vzduchu. Mezi tyto faktory se řadí například obyčejná horká koupel, vaření, sušení prádla, ale i přítomnost rostlin v květináčích. K tomu si připočítejte vodní páry, které vydechují nejen lidé, ale i různí domácí mazlíčci. Pouze v noci se do vzduchu uvolňuje neuvěřitelný půl litru vody na osobu, což v domácnosti o třech členech odpovídá 12 litrům za pouhých 24 hodin.

Chcete-li zabránit kondenzaci vody, potom udržujte teplotu v pokoji co nejstabilnější. Cíl, na který byste se měli zaměřit, je teplota 21 °C a vlhkost by měla pokud možno dosahovat 40 až 50 %. Pokud vytvoříte takovéto prostředí, nebudete mít s kondenzací vody na okenních sklech žádné problémy.

Pokud si všimnete, že vám po oknech začíná stékat voda, je to pro vás jasný signál k tomu, abyste daný pokoj vyvětrali. Efektivní větrání spočívá v tom, že budete doma větrat třikrát až čtyřikrát denně po dobu alespoň 5 minut. Důležité je vytvořit průvan, aby se vzduch dokonale vyměnil. Tímto krátkým ale efektivním větráním docílíte toho, že se u vás v pokoji neochladí.

Tímto vyměněním vnitřního a vlhkého vzduchu za vzduch čerstvý a sušší budete zároveň i šetřit výdaje na topení. To se děje z jednoho prostého důvodu: voda, která je obsažena ve vzduchu, do sebe pojímá mnoho tepla. Pokud ovšem budete mít okno stále pootevřené, přicházíte naprosto zbytečně o teplo. Na noc je důležité opět vyvětrat, zvláště pokud vaše topení automaticky snižuje ve večerních hodinách teplotu. Tím se pak zbavíte přebytečných vodních par, které by mohly zkondenzovat na oknech, pokud by došlo k ochlazení pokojové teploty.

Chyby u novostaveb

V současné době je trendem, že se okna osazují do vnějšího líce stavby. Takto umístěné okno ovšem automaticky zaručuje problém kondenzace právě v místě, kde je okno napojeno na obvodový plášť. Je důležité, aby okna byla osazena tak, aby šlo spojení zateplit a nevznikaly tak zbytečné problémy. Čím blíže k vnitřnímu líci pláště bude okno osazeno, tím více bude zajištěno, že se kondenzace neobjeví, a to především v případech konstrukcí, které jsou nezateplené.

Mění se i postup stavby nových domů. Neustále se spěchá dopředu a objevuje se tak velká snaha, aby byla okna osazena ještě před zimou. V zimním období je totiž většinou přání pokračovat s vnitřními pracemi. To ovšem není zrovna nejvhodnější způsob, protože se tím uvnitř stavby ze stavebních prací zadržuje vlhkost. Po dokončení stavby může trvat mnoho let, než v interiéru vlhkost dosáhne žádaných 40 až 50 %.

Chyby u rekonstrukcí

V objektech, které prošly rekonstrukcí, je stav o něco odlišný. Většinou se okna zasazují do stavby, ve které již je optimální vlhkost.

U starších objektů, které ještě mají původní a zdvojená okna, se stává častou chybou, že nová moderní okna jsou osazena do vnějšího líce masivního obvodového pláště. Zkušené firmy ví, že lepším řešením je osazení oken zhruba do poloviny tloušťky obvodového pláště. To znamená do místa, kde se předtím nacházelo vnitřní zdvojené okno. Dále je pak nutné, aby detail napojení okna na stavbu byl zateplen.

Ostatní vlivy

Samozřejmě existuje i mnoho dalších vlivů, které nepříznivě ovlivňují výskyt kondenzace. Patří mezi ně například:

  • velká hloubka vnitřního parapetu
  • zakrytý radiátor
  • stažené a zavřené interiérové žaluzie
  • zatažené závěsy

Tyto, ale i další faktory zabraňují vzduchu, aby cirkuloval, čímž je riziko kondenzace opět větší.

Co má umět správné okno

Česká norma stanovuje, že tepelná prostupnost celého okna má být maximálně Uw =1,5 W/m2K. Čím nižší hodnota, tím lépe. Naše okna mají součinitel prostupu tepla Uw = 1,2 W/m2K, což platí pro pětikomorová okna osazená dvojsklem s hodnotou součinitele prostupu tepla zasklením Ug = 1,1 W/m2K. U šestikomorových profilů s osazenými trojskly může být pak tato hodnota ještě nižší, a to od Uw = 0,73 W/m2K. Tyto hodnoty zaručují, že pokud budou přesně dodržovány výše uvedené hodnoty interiéru, bude tím zamezeno kondenzaci vody na povrchu oken a jejich výplní.

Rovněž velmi důležitým aspektem, který ovlivňuje vnitřní povrchovou teplotu zasklení, je užití distančního meziskelního rámečku. Z tohoto důvodu je velice vhodné používat tzv. teplé rámečky, kterými jsou například Chromatech Ultra, Swisspacer V nebo TGI. Použitím těchto rámečků se zvýší povrchová teplota skla na jeho okrajích a riziko kondenzace je tím opět sníženo.

decro_logo

Rádi byste se dozvěděli bližší informace o firmě DECRO BZENEC, která článek vytvořila? Můžete si prohlédnout její další články.

Navštivte firemní profil DECRO BZENEC nebo web decrobzenec.com.

Zaujalo vás téma článku, produkt nebo služba?
Poptejte nezávazně a zcela zdarma firmu DECRO BZENEC a ona se vám sama ozve!

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními!

Názory k článku (9 komentářů)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace