2 minuty

Obáváte se vzniku plísní a nejsou vám lhostejné škody na zdraví osob uvnitř místností či materiálové škody a případné rekonstrukce? Pak je důležité mít alespoň minimální povědomí o správném větrání.

Větrání – tipy a rady

Většina plastových oken na trhu se vyznačuje vysokou těsností díky systému dvojitého či trojitého těsnění. Vlhkost v bytě (vznikající vařením, koupáním se, ale i dýcháním nebo pěstováním květin) nemá kudy uniknout a kondenzuje se především na skle, pokud není včas odvětrána. Teplý prostorový vzduch s vysokým obsahem vlhkosti je nutné odvádět rychlým větráním po dobu cca 2–3 minut, přičemž vytápěcí tělesa je vhodné mít v této době vypnuta. Toto větrání by mělo být prováděno 2–5krát denně, a to podle konkrétního využívání obytných prostor. Nárazovým větráním se vnitřek místnosti ochladí v nepatrné míře, takže se čerstvý vzduch ohřeje jen s velmi nízkým vynaložením energie.

vetrani3

Aby nedocházelo ke vzniku kondenzátu na skle, doporučujeme větrat tak, aby vlhkost v bytě nepřekročila 50 % (měřeno vlhkoměrem umístěným poblíž okenního systému).

Několik užitečných rad, pokud je to možné:

 • nesušte prádlo v bytě a při vaření používejte digestoř a zavírejte dveře do dalších místností
 • dveře do koupelny při koupání nebo sprchování udržujte zavřené a následně koupelnu odvětrejte oknem nebo ventilátorem
 • i rostliny v bytě mohou být zdrojem vlhkosti, „prales“ rozhodně mikroklimatu v obývacím pokoji neprospěje a topná tělesa je potřeba umístit pod okna, aby přirozenou cirkulací docházelo k „omývání“ studených oken teplým vzduchem
 • vnitřní žaluzie na skle velmi omezují pohyb vzduchu podél zasklení, mohou vznikat tzv. studené kapsy a v nich dojde ke kondenzaci, proto v chladných dnech raději žaluzie vytahujte do horní polohy
 • květiny na parapetu a těžké závěsy rovněž mohou omezit přístup teplého vzduchu ke sklu, zatímco široké parapety by měly být opatřeny průduchy pro pohyb vzduchu
sulko

Více informací naleznete na webu sulko.cz.

Zaujalo vás téma článku, produkt nebo služba?
Poptejte nezávazně a zcela zdarma firmy z oboru a ony se vám samy ozvou!

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními!

Názory k článku (4 komentáře)

 • neregistrovaný

  Máte u nás účet? Přihlaste se nebo pokračujte přes Facebook. Nemáte? Stačí
 • František Klapal
  František Klapal

  Takové rady přijdou opravdu vhod. Zvlášť když má doma člověk plastová okna, tak je prostě pravidelné větrání nutnost. My navíc teď máme doma nové tepelné čerpadlo vzduch-voda od https://mastertherm.cz/…vzduch-voda/ které topí jako ďas, takže o to víc je větrání u nás doma důležitější. Jsem ale rád, že to funguje tak, jak jsem čekal. Uvidíme, kolik mi to do budoucna ušetří peněz. :)

 • Petra Nováková
  Petra Nováková

  Problémy s plísní jsme měli zejména v koupelně. Proto jsme se pustili do její rekonstrukce, která nám měla zaručit, že se to již nebude opakovat. Do koupelny jsme nakoupili poměrně drahé vybavení, a to na tomto e-shopu: https://www.kutilmarket.cz/…lleroy-boch/. Bohužel se plíseň vrátila, takže jsme se pořádně zaměřili na větrání a opravdu v tom byl ten háček.

 • Ivana Navrátilová
  Ivana Navrátilová

  Děkuji moc za toto velice zajímavé doporučení. Třeba my jsme si na této stránce zde – http://www.pwinterier.cz nechávali od nich udělat nový interiér a tak doufám, že nás nic takového nebude trápit a pokud ano, tak nevím, jak to budem reklamovat, protože zbavovat se plísně je jedna z těch nejhorších věcí, která vás může potkat.

 • Julie Lino
  Julie Lino

  Já si myslím, že větrám správně :-) . Dřív jsme měli dřevěná okna a na záclonách bylo vidět, že nám dovnitř táhne, tak jsem větrání nijak neřešila, ale od loňska máme hliníková okna z Pramos https://www.pramos.cz/…nikova-okna/ , a ta 100 % těsní, takže je všechny každé ráno otevírám, abych vyvětrala :-) .

 • neregistrovaný

  Máte u nás účet? Přihlaste se nebo pokračujte přes Facebook. Nemáte? Stačí
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace