Křídlové brány se doporučují převážně do míst, kde je dostačující prostor pro volné otevření křídel a současně také pro pozemky, na kterých není ucházející místo pro bránu samonosnou. Protože se křídlové brány otevírají do vozovky, značně tím omezují prostor za branou či před ní.
Výhody a nevýhody křídlových bran
Jako výhodu křídlových bran můžeme uvést například tu, že není potřeba žádná stavební připravenost pro její realizaci. Konstrukce křídlových bran je v porovnání s posuvnými branami cenově nižší. Brány lze otvírat na dálkové ovládání a zaručují bezproblémový provoz.
Nevýhodou křídlových bran je nemožnost parkovat auto hned za branou. Otevírání křídel brány je možné jen do daných stupňů a prostor za branou se nedoporučuje mít do svahu. Další nevýhodou je pak například i to, že se v zimním období musí odklízet sníh za branou, aby se brána mohla otevřít.
Dělení křídlových bran
Křídlové brány dělíme podle typu otevírání na:
- otvíravé dovnitř -– uvádějí se jako nejvhodnější pro montáže
- otvíravé ven – zmenšují průjezd o 40 cm
- brány elektricky zamykatelné – doporučují se u širokých bran
Křídlové brány můžeme dále dělit na jednokřídlé a dvoukřídlé. O nich si napíšeme základní informace níže.
Jednokřídlé brány
Pokud jste si vybrali tento typ brány, musíte počítat s tím, že budete potřebovat větší prostor na pozemku, jelikož se brána otevírá právě směrem na pozemek. Jak už z názvu vyplývá, brána se skládá pouze z jednoho křídla, které je zavěšeno na nosném sloupu. Své využití přitom nachází především v místech, kde nelze použít brány posuvné. Při výběru dané brány máte možnost si zvolit, jak ji budete otevírat, zda ručním ovládáním či dálkovým ovladačem (na pohon).

Dvoukřídlé brány
Se v mnohém podobají branám jednokřídlým, jen mají dvě křídla. Otevírání funguje na stejném principu jako u bran jednokřídlých, tudíž se brána otevírá na pozemek. Pro pohyb brány je vyžadováno i méně prostoru, jelikož je šířka průjezdové brány rozdělena do dvou křídel. I zde jsou křídla brány umístěna na nosných sloupech. Ovládat bránu můžete stejně jako u bran jednokřídlých na dálkové či ruční ovládání.

Pohony křídlových bran
Pokud se rozhodujete před pořízením posuvné či křídlové brány, rozhodující vliv zde mají především prostorové podmínky. Nemáte-li omezení, co se prostoru týče, závisí především na vašem vkusu, jakou bránu si pořídit. Většina zákazníků dává v tomto případě přednost posuvným branám, a to především díky jejich modernímu vzhledu a prostorové úspoře na pozemku. Jsou ovšem i situace, které vám nedovolí si pořídit zmiňovanou posuvnou bránu. Jako příklad můžeme uvést nedostatek místa na pozemku, sousedova zeď či taras. V tomto případě vám nezbude nic jiného než si zvolit křídlovou bránu na automatický pohon.

Otevírání a zavírání křídlových bran
Zavírání a otevírání křídlové brány lze samozřejmě provádět i ručně, avšak pro dokonalé pohodlí si můžete vybrat některou z možností automatického otevírání na pohon s dálkovým ovládáním.
Důležitá je zde přitom i stránka bezpečnosti. Jako bezpečnostní prvky jsou uváděny výstražné lampy, které jsou viditelné za každého počasí, dále je zmiňováno elektronické nastavení síly motoru, bezpečnostní fotočlánky a v neposlední řadě jsou důležitým bezpečnostním prvkem také přítlakové ochranné lišty a tlačítko STOP.
Křídlové brány lze otevírat mimo jiné i těmito způsoby: domácím telefonem, magnetickými kartami, čipovými klíči, kódovou klávesnicí, klíčovým spínačem, dálkovým ovladačem nebo identifikační kartou.

Výhody elektrických pohonů
- dlouhá životnost a bezúdržbovost pohonů
- snadné ovládání – bránu i garážová vrata lze otvírat pomocí jednoho vypínače
- spolehlivý a tichý chod
- bezpečné zacházení

Názory k článku (jeden komentář)
Právě nad něčím takovým už dost dlouho přemýšlím. U vjezdu do domu máme starší dvoukřídlá vrata, která bych velice rád zachoval. Přemýšlel jsem ale nad tím, jestli by se k nim nedal dokoupit nějaký pohon na vrata, aby šla otevírat na dálku. Díval jsem se, že něco takového mají třeba tady: https://www.pohonnavrata.cz/…a-c1-0-1-htm Myslíte, že by to stačilo?