CAG s.r.o. 7 minut

Přední český výrobce interiérových dveří vám přináší pár rad a tipů v rámci jejich výběru. Důležité je jak správné načasování při výběru nových dveří, tak například i konkrétní orientace či rozměry.

Průvodce výběrem interiérových dveří

10 věcí, na které byste neměli zapomenout při výběru interiérových dveří

Správné načasování

Vybírejte s rozvahou, ale myslete na to, že vyrobit a namontovat dveře se zárubněmi může trvat 4 až 7 týdnů. S ohledem na čas si tedy dodávku plánujte tak, aby ladila například s harmonogramem rekonstrukce či výstavby.

Orientace dveří

Víte, jak se poznají pravé dveře od levých? Postavte se před otvor, kde vaše dveře budou, tak, abyste je otvírali k sobě (nezáleží, jestli je to uvnitř místnosti nebo vně), a podívejte se, na které straně budou panty. Pokud budou napravo, potřebujete dveře pravé. Jestli budou vlevo, půjde o dveře levé, s čímž vám ostatně rádi poradíme i při zaměření. A podle čeho se konkrétně rozhodnout pro pravé či levé dveře?

Zde je pár jednoduchých pravidel:

  • dveře by se měly otevírat tak, abyste při vstoupení do místnosti viděli jejich větší část
  • vypínače světla by měly být na straně kliky, abyste otevřené dveře nemuseli obcházet
  • po otevření dveří byste se měli dostat snadno ke svému cíli (v koupelně k umyvadlu, na toaletě k míse)
  • otevřené dveře by neměly do ničeho narážet

Rozměry

Existují takzvané standardní rozměry dveří. Standardní dveře se označují jako „šedesátky“, „sedmdesátky“ atd. Ve skutečnosti ale tyto rozměry na standardních dveřích nenaměříte. Například „šedesátky“ mají na užší straně (ve falci) 62 cm a na širší straně 65 cm. CAG vyrábí nejběžnější dveře podle české normy ve výšce 197 nebo vysoké dveře 210. Běžná výška dveří se uvádí 197 cm, ale celková výška je přitom 198,5 cm. Pokud plánujete osadit obložkové zárubně, počítejte se stavebním otvorem o 10 cm širším (na „osmdesátky“ budete potřebovat otvor široký 90 cm a vysoký 202 cm. U dveří „210“ se mění pouze výška – jsou o 13 cm vyšší nežli běžné dveře, ale jejich šířka je stejná jako pro dveře „197“. Samozřejmě víme, že téměř na každé stavbě se vyskytne problém s rozměry, ne vždy se ale podaří zdít rovně. Namísto původně plánované podlahy se buďto pokládá jiná, nebo je také možné, že zedníci před lety špatně namontovali ocelové zárubně… Setkáváme se s tím denně, takže vám rádi vyrobíme jakýkoliv atypický rozměr, abyste se vyhnuli dalším úpravám a nepořádku, pokud je to pro nás technologicky možné. S tím, jaký rozměr zvolit, vám samozřejmě vždy ochotně poradíme.

Otevírání a zavírání

„K sobě a od sebe“, jak funguje otevírání u klasických dveří v jednokřídlé i dvoukřídlé variantě, už dnes zdaleka není jediná možnost. Tam, kde by otočné dveře překážely, doporučujeme třeba moderní a oblíbené posuvné dveře, které se buď posouvají po stěně zavěšené v garnýži nebo moderním systému Minima (na to potřebujete volné místo na zdi) nebo se zasouvají do zazděného stavebního pouzdra, s nímž je třeba počítat už během stavby. V posuvném provedení si u nás můžete zvolit většinu nabízených modelů dveří. Další variantou otevírání jsou skládací dveře, které se vprostřed dělí na dvě stejné části a skládají k zárubni. Těm, kteří vyžadují maximální úsporu místa na otevírání při zachování jednoho dveřního křídla, doporučujeme užití systému Ergon.

Vhodný materiál výplně dveří

Vnitřní výplně dveří se dnes používají různé – starý dobrý základ většiny produkce tvoří papírová voština, jejíž výhody tkví především v lehkosti dveří a dostupné ceně. Pokud potřebujete pevnější výplň nebo lepší zvukovou izolaci, máte u většiny našich modelů možnost objednat si děrovanou dřevotřísku – pro maximální odolnost pak nabízíme dřevotřísku plnou. Je třeba počítat s tím, že takové dveře jsou mnohem těžší a nelze je proto zpravidla osazovat např. do obkladu ocelové zárubně. Jsou ale také odolnější proti poškození a vykazují vyšší hlukový útlum.

Povrchová úprava

Povrch dveří vybírejte s ohledem na podmínky a využití – v nenáročném domácím prostředí postačí cenově nejdostupnější povrch fólie, avšak ten se i snadno poškrábe a je náchylnější na údržbu. Odolnějším řešením jsou laminátové povrchy, které jsou průmyslově tvrzené, dobře omyvatelné a jejich dekory jsou k nerozeznání od dřeva. Ještě tvrdší je pak HPL laminát – hodí se i pro komerční účely, protože se vyznačuje vysokou odolností při zachování stejně povedených dřevodekorů. Laminátové povrchy jsou oproti masivu a dýze barevně stálé a tak budou vaše dveře i po letech vypadat skvěle. Esteticky velmi hodnotné jsou povrchy lakované, které mohou být buď hladké, nebo reliéfní s dekorem Artemis či dřevní pór. Dveře a zárubně lakujeme na přání ve všech odstínech RAL a díky tomu uspokojíme požadavky každého.

Dekory

Z naší široké nabídky dekorů vybírejte tak, aby dveře a zárubně ladily s podlahou. Často se setkáváme s potřebou sladit dveře s okenními rámy – dveře a okna jsou ale málokdy v bezprostřední blízkosti, takže případný nesoulad dekorů není zásadní. Nesnažte se za každou cenu „trefit“ barevný odstín. Naopa, barevný kontrast mezi podlahou a dveřmi je lepší než velmi podobná a přesto odlišná barevnost. Zaměřte se proto raději na strukturu povrchu – například k dubové podlaze se skvěle hodí ořech, ale nikoliv např. sukovitá olše. Na dekory se můžete podívat zde.

Prosklení

Prosklení dveří oceníte zejména v místnostech, kde není dostatek denního světla. Skleněná výplň odlehčí interiér a dokáže podtrhnout jeho styl, nabízí ale menší zvukovou izolaci než plné dveře. Plné dveře se i nadále hodí pro komory, spíže, sklepy, technické místnosti apod. Při rozhodování myslete i na to, aby vás třeba v ložnici nerušilo světlo z ostatních místností. V zájmu bezpečnosti nabízíme na výběr do dveří kalená skla, která jsou díky tepelnému tvrzení odolnější proti nárazu a při případném rozbití se rozsypou pouze na drobné střípky bez ostrých hran. Proto dveře s kalenými skly doporučujeme osadit zejména do dětských pokojů. Dalším druhem bezpečnostního skla je sklo lepené, kdy mezi dvě skleněné desky je vložena bezpečnostní fólie, která brání rozbití a vysypání skla. Takové sklo je velmi odolné, při běžném provozu prakticky nerozbitné. Tento typ skla standardně osazujeme do modelové řady Triumf.

Další funkce dveří

Kromě oddělování a spojování místností či estetické funkce si můžete zvolit také další vlastnosti, které mají různé ochranné funkce – klima dveře, protihlukové provedení, protipožární provedení, kouřotěsné provedení, bezpečnostní provedení (u dveří CAG zároveň protipožární). Myslete vždy na to, že dveře hrají důležitou roli v interiéru a tato role se dá navolením dalších vlastností značně vylepšit.

Detaily a doplňky

U nás si zkrátka můžete navolit na míru i doplňky – kliky, panty, typ zámku, ozdobné lišty, typ skla a další estetické i funkční prvky. Rádi vám s výběrem poradíme.

Doufáme, že vám průvodce výběrem pomohl. My budeme každopádně rádi, že jste si vybrali dveře CAG, a budeme vám k dispozici při výběru, objednávce, montáži i po celou dobu, kdy vám naše dveře budou skvěle sloužit.

header-logo

Rádi byste se dozvěděli bližší informace o firmě CAG s.r.o., která článek vytvořila? Můžete si prohlédnout její další články.

Navštivte firemní profil CAG s.r.o..

Zaujalo vás téma článku, produkt nebo služba?
Poptejte nezávazně a zcela zdarma firmu CAG s.r.o. a ona se vám sama ozve!

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními!

Názory k článku (2 komentáře)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace