3 minuty

Nejpopulárnějšími materiály pro výrobu oken a dveří jsou dnes jednoznačně plast, hliník a dřevo. Jaké ale mají tyto materiály vzájemné výhody a nevýhody a který z nich se hodí pro jaké použití?

Materiál oken – plast vs dřevo vs hliník

Plastové dveře a okna

Asi nejpopulárnějším materiálem (voleným 80 % uživatelů v České republice) jsou plastové profily pro okna a dveře. Tyto profily, tedy samotné plasty, jsou dnes vyráběny převážně v Německu z houževnatého PVC s příměsí recyklovaných starých oken (pouze v nepohledové části plastu), a to v různých provedeních a stavebních šířkách.

Běžně je dnes dostupný izolační standard profilů od 1,0 UwK (pro širší stavební šířky než 70 mm a více než 5 komor) až po 0,7 UwK. Jejich barevná i tvarová škála obsahuje oblé hrany, skryté rámy, skrytá křídla u dveří a více jak 50 barevných odstínů a dřevoimitací. Pro volbu různých plastových výrobků (štulpová okna, posuvné dveře, HS portály) jsou používány různé variace profilů vyztužených uvnitř kovovou nebo hliníkovou výztuhou pro zlepšení statiky a torzní tuhosti.

Plastový povrch, díky UV stabilizaci a bělosti přímo extrudované ve směsi plastu, je zárukou bezúdržbovosti, ale také samohašení v případě požáru. Z pohledu termoizolačního, cenového a bezúdržbového povrchu tak plast nad ostatními materiály jednoznačně vyhrává.

Hliníkové dveře a okna

Vzrůstající trend dnes sledují hliníkové dveře a okna. Profily jsou skládané z venkovní a vnitřní hliníkové části a středního termoizolačního dílu z polyamidu s tepelnou vložkou uvnitř. Jedná se tedy spíše o kompozitní profily, které pro zlepšení tepelné izolace a zachování pevnosti a statiky umožní zajistit izolační hodnoty pod 1,9 UwK.

Perfektní dlouhodobou funkčnost využijete u výrobků, které jsou velice namáhané (dveře do panelových domů, dveře do průmyslových budov), nebo naopak staticky a funkčně přesné, jako jsou velké posuvné portálové stěny či případně prosklené fasádní celky. Barevnou variaci hliníkových oken zajišťuje samotné lakování dle barev RAL, případně eloxování či nalepení dekorativní folie na povrch profilu v různých odstínech.

V dlouhodobé celkové funkčnosti výrobku hliník jednoznačně vyhrává, a to i za cenu nejvyšších pořizovacích nákladů.

Dřevěné dveře a okna

Dřevěné hranoly a profily patří k pravým přírodním materiálům vyrobeným lepením a napojováním tvrdého (dub, meranti) nebo měkkého dřeva (smrk, borovice). Běžné šířky hranolů jsou od 70–110 mm, přičemž někteří výrobci nabízí hranoly s dutinami, tedy se vzduchovými kapsami pro lepší izolaci, kdy je možné dosáhnout lepší izolační hodnoty než 0,7 UwK.

Jsou případy, kdy není možné volit jako otvorovou výplň jiný materiál než dřevo (historické budovy dle předpisu památkářů) a kde může být použit pouze klasický lepený cinkovaný eurohranol nebo původní skladba, a to konkrétně v případě špaletových oken, která mají vnitřní i venkovní křídlo spojené jedním rámem – špaletou.

architecture-2451073_1920

Klíčovou roli hraje u dřevěných oken taková povrchová údržba, aby lak, který je externími vlivy narušován, byl celistvý. Proto je vhodné dle doporučení konkrétního výrobce povrch každých 2–5 let ošetřovat (balzámovat). Trendem posledních pěti let jsou pak i takzvaná dřevohliníková okna, která mají z venkovní části hliníkové obložení rámů a křídel (pro ochranu před povětrnostními vlivy a nižší údržbou) pomocí takzvaných klipů.

Přírodní materiál s nezaměnitelným dotykem, ikonickou vůní a vyšší statickou pevností než plast – právě to dřevěné výrobky posouvá k uživatelům s vyhraněným vkusem.

Zaujalo vás téma článku, produkt nebo služba?
Poptejte nezávazně a zcela zdarma firmy z oboru a ony se vám samy ozvou!

Tento článek inspiroval tento týden jednoho člověka a tento měsíc jich bylo celkem 6.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními!

Názory k článku (4 komentáře)

 • neregistrovaný

  Máte u nás účet? Přihlaste se nebo pokračujte přes Facebook. Nemáte? Stačí
 • Jana Vláčilová
  Jana Vláčilová

  Já třeba až teď postupně zjišťuji jak je plast vlastně všestranný materiál. Dá se z něj vyrobit opravdu cokoliv. Máme právě doma 3D tiskárnu, tak jsem s ní začala trochu experimentovat a když člověk ví jak, tak se na tom dá vyrobit snad cokoliv. Jen to chce zvolit ten správný druh plastu a hlavně je docela důležité mít i to správné příslušenství, viz https://eshop.sharplayers.cz/prislusenstvi

 • Valerie Polášková
  Valerie Polášková

  Možná jsem trochu staromódní, ale já mám prostě ráda dřevo. Máme navíc starší domek a plastová okna by tu byla jako pěst na oko. Proto jsme zvolili právě dřevo. Úplně nejraději bych z tohoto materiálu doma měla i podlahy, ale to už by byl moc drahý špás. Místo toho máme tedy doma vinylové podlahy z https://www.vesna.cz/…love-podlahy v pěkném dřevěném dekoru. :)

 • ester nová
  ester nová

  Dělali jsme si teď zateplení a zároveň instalovali i hliníková okna z https://www.crpservice.cz/ . Když jsme totiž viděli, jak ta elektřina letí vzhůru, hned nám došlo, že musíme urychleně začít něco dělat nebo se z těch doplatků příští rok zblázníme. Očekávám velké problémy na jaře 2023, snažíme se tomu předejít.

 • Martička Nová
  Martička Nová

  Můj manžílek je docela nešikovný na ty chlapské práce. Překvapuje mě to, protože vím, že pracoval jako truhlář. Jasně, bylo to před 15 lety, ale stejně. Držet vrtačku a udělat nějakou tu díru do dřeva přece není tak složité, ne? Já jsem si z něho nechtěla vystřelovat, ale přišlo mi fajn poslat mu článek o vrtání do dřeva. Základy je třeba si opakovat. https://www.ynaradi.cz/…e-si-zaklady

 • neregistrovaný

  Máte u nás účet? Přihlaste se nebo pokračujte přes Facebook. Nemáte? Stačí
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace