Bezpečnost dveřní a oken je při plánování investice do nových otvorových výplní jedním z vůbec nejdůležitějších témat. Vycházíme-li ze statistiky Policie České republiky z let 2012–2016, přibližně 82 % vniknutí do bytových objektů je evidováno oknem nebo terasovými dveřmi, přičemž 68 % lupičů okno tiše vypáčí obyčejným šroubovákem. Stačí jim totiž jen zhruba 6mm čepel a 5 sekund času. Tento alarmující fakt poukazuje i na nemilou statistiku počtu 26 vloupání evidovaných denně (2012–2016) a také často podceňovanou bezpečnost u již instalovaných oken a dveří.
Co je to BEZPEČNOSTNÍ TŘÍDA oken a dveří?
Bezpečnostní prvky jako dveře, mříže, zámky, zámkové vložky, kování apod. mají dle norem ČSN EN 1627 až ČSN EN 1630 vždy své označení tzv. bezpečnostní třídy, kterých je celkem 6 (u dveří zpravidla třídy 2, 3 a 4). Dříve se třída označovala zkratkou BT, od roku 2012 je však platná zkratka RC.
Málokdo však ví, co je touto třídou myšleno, a tak přicházíme s vysvětlením: stupeň bezpečnostní třídy (RC) je dán tím, co musí vydržet bezpečnostní prvek při případné snaze o překonání zlodějem a jeho nářadím, přičemž někteří výrobci oken a dveří používají také německé označení bezpečnostní třídy WK, které je harmonizované s EN 1627 až EN 1630.
RC1 (WK1)
Příležitostný zloděj se pokouší o vloupání s použitím malého jednoduchého nářadí a fyzického násilí, např. kopáním, narážením ramenem, zdviháním, vytrháváním. Zloděj nemá žádné zvláštní znalosti o úrovni odolnosti mechanických zábranných systémů (dále jen MZS), má málo času a snaží se nezpůsobit hluk.
RC2 (WK2)
Příležitostný zloděj se navíc pokouší o vloupání s použitím jednoduchého nářadí a fyzického násilí. Má malé znalosti o úrovni odolnosti MZS, má málo času a snaží se nezpůsobit hluk.
RC3 (WK3)
Zloděj se pokouší překonat MZS s použitím páčidla o délce 710 mm, šroubováku a dalšího ručního nářadí, jako jsou důlčíky, malé kladívko či mechanická ruční vrtačka. Zloděj má určité povědomí o systému uzávěru a s daným nářadím je schopen těchto znalostí využít. Při použití páčidla o délce 710 mm lze aplikovat zvýšené fyzické násilí.
RC4 (WK4)
Zkušený zloděj kromě již zmíněných prostředků používá navíc i zámečnické kladivo, sekeru, dláta, sekáče, přenosnou akumulátorovou vrtačku atd. Toto další nářadí umožňuje zloději rozšířit počet způsobů napadení, případně jejich kombinace – vrtání, sekání, páčení, atd. Problém hluku zloděj neřeší.
RC5
Velmi zkušený zloděj používá navíc i jednoruční elektrické nářadí jako např. úhlovou brusku do průměru kotouče 125 mm, přímočarou pilu atd. Neznepokojuje se hlukem.
RC6
Velmi zkušený zloděj používá navíc dvouruční elektrické nářadí jako úhlovou brusku do průměru kotouče 230 mm, přímočarou pilu atd. Neznepokojuje se hlukem.
Bezpečnost z pohledu umístění a dostupnosti oken a dveří
Umístění samotných oken a dveří v rámci snadnosti venkovního přístupu potencionálního narušitele je zásadní pro volbu typu zabezpečení. Tento aspekt je důležitý řešit individuálně u každé budovy a pro každý účel využití. Pokud nechcete ihned instalovat mříže, je možné zvolit několik variant a typů zabezpečení skrze různé mechanické nebo elektronické prvky, které lze integrovat přímo do nových oken či dveří, anebo dodatečně na plastové, dřevěné i hliníkové systémy.
Mechanické prvky bezpečnosti oken a dveří
Nejvíce podceňovaným mechanickým prvkem je obvodové kování u oken a dveří. V případě oken a balkonových dveří, hlavně v jejich spodní a boční části, nesmí chybět tzv. T-hřiby – tedy uzavírací čepy, které zajíždí do bezpečnostních protikusů na rámu a zafixují tak křídlo před nadzvednutím nebo vypáčením směrem dovnitř. U vchodových dveří jsou to vícebodové automatické zámky, které při zavření křídlo nejenom navedou do správné pozice, ale také ho pevně udrží na vícero bodech. Po obvodu ve fixované poloze dveří pak bezpečnosti často pomáhají i fixační čepy v pantové části, které nedovolí dveřní křídlo nadzvednout a vysadit z pantů.
Velice častým mechanickým zabezpečovacím prvkem bývá bezpečnostní okenní nebo balkonová klika, která je opatřena ze zadní strany kalenou ocelovou ochranu proti odvrtání z venku, a navíc její madlo není možné ovládat, aniž by nebyl učiněn další krok k jeho pohybu. Dalším krokem je přitom myšleno odemknutí kliky klíčkem (uzamykací klika) nebo stlačení integrovaného tlačítka v madle (tlačítková klika).
V případě vchodových dveří je vhodnější instalovat dveřní kliku s překrytím cylindrické vložky s otočným tvrdokovovým plechem, který se otáčí v případě pokusu o odvrtání cylindrické vložky, takzvané „fabky“. Dveřní kliky jsou také vyráběny v různých bezpečnostních třídách odolávajících nejen odvrtání, ale také rozbití kladivem, případně vypáčení, čemuž napomáhá masivní štítek (tělo) dveřní kliky.
Dalším bezpečnostním mechanickým prvkem je samotné sklo či izolační výplň ve dveřích. U skla jsou možnosti bezpečnosti dané typem bezpečnostních skel, která mohou být vrstvená z více skleněných tabulí slepených celoplošně dohromady, díky čemuž při rozbití zachytí většinu kusů u sebe, nebo teplotně tvrzená, která díky vnitřnímu pnutí a rozbití rozloží skleněnou tabuli do malých částic, které při pádu nikomu neublíží.
Dále jsou tu i drátěná skla, která mají uvnitř tabulí integrovanou drátěnou mříž, jež drží rozbité sklo v celku. Nejvyšší třídou odolnosti je neprůstřelné sklo dle EN 1063, které je tvořené vrstvenými bezpečnostními skly o různé síle a také možností integrace čirého polykarbonátu na místo skleněných tabulí. Dveřní izolační výplň často netvoří jen samotný design dveří, ale měla by sloužit i jako bezpečnostní prvek.
U izolačních výplní je možné volit z různých typů materiálů pohledového opláštění (Aluminium, ocelové lakované desky), kdy obecně platí, že čím pevnější materiál, tím lepší. Dobrou volbou izolačního jádra může být také vysoce tvrzená polyurethanová pěna nebo dřevokompozitní deska. Ukotvení dveřní výplně do křídla je také jednou z témat bezpečnosti, a to hlavně díky možnosti snadného vykopnutí, kterému lze zabránit vlepením výplně po obvodu nebo přišroubováním zasklívacích lišt po vnitřním obvodu.
V neposlední řadě pomáhá mechanické bezpečnosti i venkovní stínící technika, a to především venkovní rolety nebo žaluzie, které při uzavřeném stavu hlavně v nočních hodinách značně zhoršují přístup k stavebním výplním.
Elektronické prvky bezpečnosti oken a dveří
Mezi nejčastější elektronická zabezpečení patří magnetické systémy detekce nežádaného pohybu okenního nebo dveřního křídla. Tyto magnety jsou instalovány v horní části na křídle a rámu každého výrobku, přičemž jsou napájeny buď bateriově či skrze 12V traf. Jejich komunikace je tedy možná bezdrátově nebo naopak skrze drát. Mohou být napojeny na domovní ústřednu nebo mobilní telefon či tablet. U některých typů celoobvodového kování mohou být magnety skrytě integrovány u nových oken a dveří tak, aby vizuálně při pohledu z venku na svoji polohu neupozorňovaly. Většina elektronických prvků se instalu
Německu a Rakousku jsou populární i produkty Winflip který automaticky zavírá okna aby nezůstala dlouho vyklopená nebo Falzalarm, který navíc umí detekovat rozbití skla. Oba tyto produkty jdou instalovat dodatečně. Všechny tyto produkty můžete koupit na www.komfortni-okna.cz
Pokud tedy uvažujete o nových oknech a dveřích, zeptejte se Vašeho prodejce, jaké třídy bezpečnosti u konkrétních výrobků nabízí a jak je možné je případně dodatečně navýšit u již instalovaných oken a dveří. Každý prodejce ve svém standartu.
Zaujalo vás téma článku, produkt nebo služba?
Poptejte nezávazně a zcela zdarma firmu KomfortníOkna a ona se vám sama ozve!
Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními!
Kam dál?
Odborné články - rubriky
Poslední z diskusí
- Půjčky, které jsou rychlé a pohodlné 0
- Otevření starého okna - vysypané kování 0
- Tepelná izolace hliníkových dveří 5
- Okna nebo už fasáda? 5
- Hliníkový plot - neznáte dodavatele ? 8
- Německé profily vyráběné v Polsku? 8
- Styl zimní zahrady 5
- Pergola dřevěná nebo hliníková? 14
- Renovace zimní zahrady 19
- špaletová okna - výměna komplet nebo jen skla? 0
- Venkovní rolety + další stinění? 10
- Stavíme novou terásku 6
Názory k článku (5 komentářů)
My jsme si pořídili bezpečnostní zámky na dveře a okna na naší chatě. Nedávno manžel ještě nechal nainstalovat bezpečnostní kamery, které nám posílají upozornění na mobil, pokud zaznamenají pohyb nebo zvuk. Na chatu jezdíme často, a tak jsme si koupili na internetových stránkách https://www.levnekrby.cz/ krb, u kterého si rádi posedíme, když se ochladí.
My teda doma popchopitelně bezpečnostní dveře máme. Ale poslední dobou si říkám, jestli by to nechtělo investovat i do nějakého elektronického zabezpečení. Jde mi o to, že jsem nedávno nakoupila poměrně drahé zlaté mince lunární série – https://zlataky.cz/lunarni-serie a ráda bych je nějak ochránila. Přecejen mám v nich uložené skoro všechny své úspory. Přijít o ně by byla tragédie.
Bezva článek! Já jsem nedávno měl taky takovou bezpečností nehodu. Po tom, co jsme se konečně po roce s rodinou rozhodli, že ty designové krby by možná mohly stát za to, a koupily si je z https://www.rocal.cz/designove-krby + zaplatili za instalaci, tak jsme nějakým způsobem za týden byly schopni udělat až moc velký oheň a málem podpálili barák. Bezva…
Dobrý den, prvně bych chtěl poděkovat za skvělý článek. Měl bych dotaz. Jaké nářadí potřebuji na spravování oken? Pokud tedy nějaké existuje. Popřípadě najdu ho třeba na webu https://www.ynaradi.cz/. Zrovna tam mám v plánu kupovat další nářadí, tak bych to tam měl možná levněji. Předem děkuji za radu
Já si myslím, že je tedy nejen bezpečnost v oken důležitá, ale třeba i taková bezpečnost při práci… My jsme si nedávno málem udělali při práci úraz s rukama a od té doby jsme si řekli, že už nikdy na stavbu bez rukavic… Tak jsme si jedny takové pracovní rukavice pořídili z této stránky zde – https://www.wbs-safety.cz/…vni-rukavice za mimochodem docela dost směšně nízkou cenu! Určitě doporučuji :)