WPC (Wood Plastic Composit) jsou dřevoplastové výrobky (profily) vzniklé spojením konkrétního typu dřeva a plastu. Tyto výrobky mají různé výhody jako odolnost proti hnilobám, nepotřebu impregnace, dlouhodobou tvarovou stálost nebo uzavřený povrch bez třísek. Zároveň se ale neobejdou i bez několika nevýhod, konkrétně nižšího zatížení u dutých profilů a křehkosti v případě výrobků s nižším obsahem plastu.
Výhody oproti dřevěným výrobkům
Dřevoplast je praktičtější oproti běžným dřevěným výrobkům určeným převážně do exteriéru (klasické i exotické dřevo), a to zejména kvůli krátké životnosti dřeva při přímém povětrnostním kontaktu a opomenutí jeho nutné každoroční impregnace pomocí různých olejů a nátěrů, která je v konečném důsledku velice časově i finančně náročná.
Proto se na trhu objevil výrobek, který, sice za vyšší pořizovací cenu, ovšem skoro s bezúdržbovým provozem, zajistí očekávanou dlouhodobou funkčnost. Je to přibližně 10 let, co se na českém trhu objevily první dřevoplastové profily, které se začaly nabízet jako terasová prkna, plotové desky, soklové či podhledové desky nebo systémy kompletního venkovního zábradlí.
Využití PVC a polyetylenu
Jak samotný název „dřevoplast“ napoví, jedná se o sloučení různého typu plastů s různým dřevěným pilinovým spektrem. Toto spojení je klíčové pro budoucí použití těchto výrobků, kdy mezi pro ně nejvíce využívané plasty patří PVC (polyvinylchlorid) nebo PE (polyetylen). Samotné PVC je přitom dlouhodobě využíváno v exteriéru – například v okenních profilech (od roku 1970) – a je také tvrdší a tvarově stálejší než „levnější“ PE, který se barevně hůře stabilizuje a je měkčí. Už na omak poznáte „mastnější efekt“ PE, který připomíná povrch klasické svíčky, zatímco PVC je neutrální a suché.
PVC navíc zvýrazňuje vůni dřeva ve výrobku a celkový hmatatelný i čichový povrchový pocit je příjemnější u plastu právě na jeho bázi. Mezi vhodné dřeviny, které se po podrcení na frakci (piliny) o průměru do 2 mm ve vysušeném stavu spojují s PVC nebo PE a přitom zajistí tvarovou stálost a pružnost, patří tvrdší dřeviny jako je borovice, buk, dub nebo v případě čínských výrobků bambus.
Barvení dřevoplastu
Dřevoplast – tedy samotné spojení správného dřeva a správného plastu při vysokých teplotách (cca 190 °C) formou kontinuálního vytlačování profilů – ale ještě nezaručí barevnou stálost. Tu naopak zaručuje správný typ barviva, které je vázáno především na správný poměr plastu (pojiva), kterého by ve výrobku nemělo být méně jak 50 % (50 % plast / 50 % dřeva). Tento poměr je hraniční pro získání správných mechanických vlastností a také delší barevné garance v průběhu doby životnosti.
Častým omylem některých uživatelů je požadavek na identickou barevnou sytost výrobků po dobu jejich životnosti (obvykle 25 let), která, díky umístění výrobku směrem k UV záření a povětrnostním vlivům, bude vždy oproti prvotnímu stavu kolísat (bude světlejší) o cca 20 % každých 20 let. Tomuto jevu nelze zabránit a je vhodné počítat s tím, že v případě estetického problému bude nutné například terasová prkna vyměnit nebo otočit.
Pevnost a povrch dřevoplastových výrobů
Pevnost výrobků je daná samotným tvarem a poměrem plastu ve dřevě. Obecně platí, že čím slabší stěny (pod 6 mm) nebo nižší obsah plastu, a čím více dřeva, tím bude výrobek pevnostně horší. Jsou ovšem aplikace, u kterých nejsou vyžadovány tak přísné pevnostní parametry – například dřevoplastové obklady soklů nebo podhledů. Naopak u klasických domácích teras a balkonů s nízkou zátěží a menší frekvencí osob jsou duté terasové profily do 6 mm síly stěn vhodné. U průmyslových aplikací venkovních podlah (restaurace, mola, pódia) jsou však vhodnější plné (ne duté) profily, stejně jako plné profily pro výrobu zahradního nábytku a venkovních laviček či plotů (plotovek).
Povrch jednotlivých WPC profilů může připomínat strukturou a ražbou dřevinu díky natavené horní vrstvě kopírovacím válcem přímo na výrobní lince v průběhu extruze (vytlačování), nebo může být také v průběhu výrobního procesu kartáčovaný či broušený pro zvýraznění pocitu a vůně dřeva.
Zaujalo vás téma článku, produkt nebo služba?
Poptejte nezávazně a zcela zdarma firmy z oboru a ony se vám samy ozvou!
Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními!
Kam dál?
Odborné články - rubriky
Poslední z diskusí
- Půjčky, které jsou rychlé a pohodlné 0
- Otevření starého okna - vysypané kování 0
- Tepelná izolace hliníkových dveří 5
- Okna nebo už fasáda? 5
- Hliníkový plot - neznáte dodavatele ? 8
- Německé profily vyráběné v Polsku? 8
- Styl zimní zahrady 5
- Pergola dřevěná nebo hliníková? 14
- Renovace zimní zahrady 19
- špaletová okna - výměna komplet nebo jen skla? 0
- Venkovní rolety + další stinění? 10
- Stavíme novou terásku 6
Názory k článku (3 komentáře)
Na příští jaro mám právě v plánu stavbu nového plotu a přemýšlím jaký zvolit materiál. Původně jsem chtěl klasické dřevo, ale teď si říkám, že takový dřevoplastový plot by také nemusel být špatnou volbou. Díval jsem se, že ty možnosti jsou v tomto ohledu docela široké, viz https://ploty-brany-praha.cz/…stove-ploty/ Dost se mi líbí i to, že dřevoplast nevyžaduje takovou údržbu jako třeba dřevo.
O dřevoplastu jsem se dozvěděl relativně nedávno. Musím ale uznat, že tenhle materiál se mi hrozně líbí. Příští rok bych si na zahradu rád pořídil plastový bazén od https://www.albixon.cz/bazeny/ a přemýšlel jsem jakou podlahu udělat kolem něj. Původní plán byl klasická dlažba, ale říkám si, že takový dřevoplast by asi byl lepší volba. Nebo co myslíte?
A co zkusit třeba nějaký přírodní kámen? Už jsem to párkrát viděla a vypadá to teda hodně dobře. Myslím si, že kolem bazénu by to mohlo být super. Určitě teda lepší než nějaká betonová dlažba nebo něco takového. Mně osobne se třeba hodně líbí dlažba z břidlice. Myslím si, že něco takového jen tak někdo nemá. Dá se sehnat třeba tady – https://www.moravskabridlice.cz/…cova-dlazba/ Zkuste mrknout.