Městské prostředí je specifické vysokou koncentrací obyvatelstva, zastavěného území a infrastruktury, díky čemuž je zároveň více náchylné ke škodám v důsledku hydrometeorologických rizik. Právě proto se ve spojitosti s klimatickými změnami měří tzv. zranitelnost městského prostředí.
Specifika zranitelnosti městského prostředí
Cílem Adaptační strategie ČR je samozřejmě tuto zranitelnost snižovat pomocí adaptace městského prostředí, což obnáší jak fyzické realizace, jako jsou zelené střechy, mobilní protipovodňové zábrany či stínění, tak i pravidelné aktualizace krizových plánů.
Vznik tepelného ostrova jako důsledek změn prostředí
Největší tlak na adaptaci městského prostředí je v oblastech tzv. tepelných ostrovů, které se týkají primárně Prahy a Brna. Jak je z názvu patrné, jedná se o takovou městskou oblast, která je výrazně teplejší. Příčinou vzniku tepelných ostrovů je vysoká hustota zástavby, průmyslová činnost i intenzivní doprava. Vzniká tak prostředí náchylné k celodenním vysokým teplotám.
Fotografie z termokamery ukazující teplotu Římské ulice na Praze 2. Terč na snímku ukazuje 44,7 °C.
Zdroj: Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy
Čas na energetickou optimalizaci budov
Měnící se prostředí má samozřejmě vliv na vše kolem, tedy i na budovy. Jak u stávajících staveb, tak u novostaveb v projektové fázi je proto nutné myslet na energetickou optimalizaci staveb.
Pokud nechcete, aby v důsledku klimatických změn stabilně trpěla vaše peněženka, je nutné cílit na snižování energetické náročnosti budovy a správné tepelné zónování. Energetická optimalizace vám pomůže zejména snížit náklady na vytápění budov v zimním období a na jejich chlazení v období letním.
A jakým způsobem se budovy energeticky optimalizují? Tepelnou ztrátu lze snížit například výměnou starých oken či zateplením stěn, podlahy a střechy domu. Při komplexním zateplení budovy můžete dosáhnout úspory až 60 % na vytápění. Naopak k chlazení budovy v horkých měsících přispěje vhodná stínící technika, jako jsou venkovní žaluzie, rolety či markýzy. Úspora energie se se správným stíněním udává v rozmezí 20 – 25 % v energetické bilanci budovy.
Současné možnosti stínění u novostaveb
Protože klimatické změny nejsou žádnou novinkou, na současném trhu je již stínící technika samozřejmostí. Zejména developeři si dávají u novostaveb na stínění záležet, jelikož silně ovlivňuje poptávku a zájem o konkrétní bydlení. Stínící techniku do novostavby rodinného domu je nutné vybrat již při jejím plánování. Jednak tak bude stínění ladit s architekturou stavby, jednak se vyhnete stresujícím okamžikům, jako je například dodatečné sekání do fasády.
Na stínící techniku je dobré myslet již při plánování novostavby.
Zdroj: sunsystem.cz
Venkovní stínění
- Nejpopulárnějším venkovním stíněním jsou venkovní žaluzie, které jsou nejúčinnějším prostředkem při regulaci slunečních paprsků. Největší výhodou předokenních žaluzií je polohovatelnost lamel, díky čemuž si můžete nastavit ideální propustnost světla.
- Dalším trendovým řešením jsou venkovní rolety. Ty vás ochrání nejen před sluncem a únikem tepla, ale také zamezí pohledy zvědavých sousedů a zvýší vaši bezpečnost.
- Velmi dobrou alternativou jsou také screenové rolety. Ty se od těch venkovních liší speciální látkou, která umožňuje průhled ven.
- Stínící technika by také měla být součástí vaší terasy. Doporučujeme zejména moderní bioklimatické pergoly, které vás ochrání před sluncem, deštěm i sněhem.
- Nejprodávanější je v současné době pergola s naklápěcími lamelami PLACEO od společnosti Alaris. Výrobce také nabízí boční stínění ALARIS k uvedené pergole. Jedná se o screenové rolety, které stíní, chrání proti větru a díky speciální PVC látce chrání i proti dešti.
Screenové rolety zachovají vaše soukromí i váš přehled o okolí.
Zdroj: sunsystem.cz
Vnitřní stínění
Interiérové stínění patří mezi nejpoužívanější způsoby zastínění místností zejména kvůli přijatelné ceně a jednoduché montáži. Přestože jsou klasické horizontální žaluzie z hliníku častou volbou řady domácností, existují i jiné inovativní možnosti vnitřního stínění. Alternativou jsou například látkové žaluzie či rolety, posuvné panelové stěny, záclonové žaluzie, vertikální žaluzie či dřevěné žaluzie.
Interiérové stínění nechápejte pouze funkčně, ovlivní také design vašeho obydlí.
Zdroj: sunsystem.cz
Aktuální dotace na exteriérové stínění
Velmi dobrou zprávou pro všechny vlastníky či stavebníky rodinných domů je možnost zažádat si o dotace na venkovní stínění, a to od 15. října 2018 až do 31. prosince 2021. S venkovním zastíněním, jako jsou rolety, žaluzie či slunolamy, můžete získat příspěvek až 1 000 Kč na m2 plochy okna. Žádost o dotaci se podává přes internet z pohodlí vašeho domova.
Stínění jako součást chytré domácnosti
Většina typů stínění, ať už venkovních či vnitřních, jsou v dnešní době k dostání s elektrickým pohonem a praktickými čidly. Pohony můžete vybírat kabelové či bezdrátové, vždy byste však na jejich použití měli myslet již v projektové fázi kvůli správné elektroinstalaci.
Moderní stínění může být také snadno součástí vaší chytré domácnosti. Stačí vybrat správný pohon a žaluzie či rolety můžete jednoduše ovládat na dálku pomocí smartphonu či počítače.
Zaujalo vás téma článku, produkt nebo služba?
Poptejte nezávazně a zcela zdarma firmu SUN SYSTEM a ona se vám sama ozve!
Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními!
Kam dál?
Odborné články - rubriky
Poslední z diskusí
- Půjčky, které jsou rychlé a pohodlné 0
- Otevření starého okna - vysypané kování 0
- Tepelná izolace hliníkových dveří 5
- Okna nebo už fasáda? 5
- Hliníkový plot - neznáte dodavatele ? 8
- Německé profily vyráběné v Polsku? 8
- Styl zimní zahrady 5
- Pergola dřevěná nebo hliníková? 14
- Renovace zimní zahrady 19
- špaletová okna - výměna komplet nebo jen skla? 0
- Venkovní rolety + další stinění? 10
- Stavíme novou terásku 6
Názory k článku (10 komentářů)
My jsme si pořídili zatím jenom klimatizaci z https://www.e-klimasplit.cz/…ace-do-bytu/ . Pořizovali si ji rodiče, tak jsme si ji koupili rovnou taky :-) . Ještě potřebujeme dát na okna venkovní rolety, aby dovnitř nesvítilo slunce. Budou se nám hodit i v zimě proti mrazu. Akorát nevím, kdy si je pořídíme. Pořád něco kupujeme, tak na rolety nejsou peníze.
Já osobně bych asi v novostavbě bydlet nechtěl. Mám raději starší domky. Právě do jednoho takového jsme se před dvěma lety nastěhovali. Koupě domu ale bohužel nebyla bezproblémová. Spíše naopak. Měli spoustu problémů s původním majitelem. Nakonec jsme to museli i konzultovat s tímto právníkem – https://www.cikr.cz/ Naštěstí se ale vše nakonec vyřešilo.
My bychom celkem rádi nějakou stínící techniku pořídili do synova pokoje. Má totiž pokoj orientovaný na východ a v létě je to tam dopoledne k nevydržení. Nejspíš to ale necháme až na příští rok. Teď je důležitější nové vybavení pokoje. Třeba nová postel. Tu pořád ještě nemám vybranou, ale nedávno jsem se dívala na postele jednolůžkové na https://inhaus.cz/…-jednoluzko/ a jedna se mi tam zalíbila.
S manželem jsme se rozhodli investovat do zimní zahrady, kterou nám doporučila kamarádka na stránkách https://www.jis.cz/zimni-zahrady/. Ještě nám zbyly finance, a tak manžel našel firmu, která instaluje venkovní žaluzie, aby se dal zastínit prostor zimní zahrady, když v ní relaxujeme a popíjíme kávu. Mám tam spoustu tropických rostlin, které potřebují specifické prostředí, a tak manžel pořídil i ohřívač.
Nad něčím takovým teď také přemýšlím. Rád bych se pustil do rekonstrukce našeho domu a v rámci ní bych určitě chtěl stínění nějak vyřešit. Prvně to chce ale dořešit financování. Zatím to vidíme tak, že si budeme muset vzít hypotéku. Nedávno na mě vyskočila hypotéka kalkulačka – https://finuance.eu/ tak jsem to zkoušel počítat a při částce, kterou bychom potřebovali by ty měsíční splátky byly celkem zvladatelné.
My jsme si nechali stínící techniku naistalovat i na naší chatě. Zejména v létě tam trávíme podstatně hodně času, takže si to tam snažíme, co nejvíce zpříjemnit a dopřát si i pohodlí. Naštěstí nám zbyly i nějaké peníze na koupi výbavy na rybaření, které nám chybělo. Konkrétně se jednalo o rybářská lehátka: https://www.sportcarp.cz/…ska-lehatka/.
Ty předokenní rolety jsou super věc. Také bych je chtěl. Na druhou stranu už jsem se rozhodl pro pořízení klimatizace. Počítal jsem to a v našem případě by to vyšlo levněji, než venkovní rolety. Navíc se mi podařilo najít tuto firmu https://www.shop-klimatizace.cz/…e-s-montazi/ která právě nabízí klimatizace včetně montáže, což je super. :)
My si stínicí techniku koupili na všechna okna v domě, a to především u domácí posilovny. Máme tam poměrně špatné zateplení, takže se nevyhneme problémů nejen v zimě, ale i v létě. Navíc můj syn se začal věnovat boxu, takže jsem musela řešit i to, jak vybrat boxovací pytel. Pokud taky tápete mohu doporučit tento návod: https://napovime.cz/…ovaci-pytel/.
Já nedávno někde četla, že když má člověk dobré venkovní stínění, tak není až tak potřeba klimatizace, je to pravda? Mám na mysli hlavně v létě. My se teď právě rozmýšlíme jestli investovat do venkovních rolet nebo do klimatizace. Já se teda spíš přikláním k tomu druhému. Dokonce jsem tady v okolí našla i firmu, která by nám ji i namontovala – https://www.shop-klimatizace.cz/…e-s-montazi/
No tak většina takovýhle https://novostavby.com/cs nových projektů se snaží zastinovat ať už žaluziemi nebo roletami. Ahlavne když sou okna směr jih nebo sever kam vlastně svítí celý den. My máme okna ložnice na východ takže každý ráno máme světlo v oknech ale zase v létě větší chládek než ty okna na západ tam prazi slunce.