TANOR, s.r.o. 3 minuty

Za chvíli se blíží zimní období, které bude pro mnohé budovy či stavební otvory zatěžkávacím obdobím pro tvorbu rosného bodu a možných plísní. Zvažte proto ještě před zimní sezónou možné opatření pro eliminaci rosného bodu, ke kterému vám v tomto článku nabízíme základní popis a výpočet.

Rosný bod a jeho výpočet pro eliminaci tvorby plísní

Rosný bod

Rosný bod (teplota rosného bodu) je teplota, při které je vzduch maximálně nasycen vodními parami (relativní vlhkost vzduchu dosáhne 100 %). Pokud teplota klesne pod tento bod, nastává kondenzace. Teplota rosného bodu je různá pro různé absolutní vlhkosti vzduchu: čím více je vodní páry ve vzduchu, tím vyšší je teplota rosného bodu a tím vyšší teplotu musí vzduch (a pára) mít, aby pára nezkondenzovala. Naopak pokud je ve vzduchu vodní páry jen velmi málo, může být vzduch chladnější, aniž pára zkondenzuje. Vzduch za určité teploty může obsahovat jen určité množství vodních par. Čím je teplota vzduchu (a tím i páry) vyšší, tím více páry může v jednotce objemu být, aniž začne pára kapalnět. Pokud se vzduch začne ochlazovat, vodní páry začnou kondenzovat, přičemž přítomnost kondenzačních jader kondenzaci urychlí. Pokud kondenzační jádra nejsou přítomna, nemusí ke kondenzaci dlouho dojít, byť je vlhký vzduch podchlazen pod rosný bod. Rosný bod lze považovat za jiné vyjádření absolutní vlhkosti vzduchu.

Definice

Rosný bod je teplota, při níž se vzduch následkem izobarického ochlazování stane nasyceným, aniž by mu byla dodána vodní pára zvnějšku. Při poklesu teploty pod teplotu rosného bodu obvykle dochází ke kondenzaci vodní páry obsažené ve vzduchu, čímž vzniká například rosa nebo mlha. Při poměrné vlhkosti menší než 100 % je teplota rosného bodu vždy nižší než teplota vzduchu. Rozdíl mezi teplotou vzduchu a teplotou rosného bodu, který se nazývá deficitem teploty rosného bodu, je tím větší, čím je menší poměrná vlhkost. V pozorovatelské praxi se určuje zpravidla z psychometrických tabulek pomocí tlaku vodní páry.

Na termodynamických diagramech lze teplotu rosného bodu v dané tlakové hladině přibližně určit takto: nalezneme průsečík suché adiabaty (vycházející ze suché teploty) a nasycené adiabaty, jež vychází z teploty vlhkého teploměru. Z tohoto průsečíku sestoupíme po příslušné izogramě do výchozí tlakové hladiny, kde přečteme teplotu rosného bodu. Lze ji též měřit kondenzačním vlhkoměrem nebo termohygrosko­pem. Teplota rosného bodu ve spojení s měřenou teplotou patří k základním charakteristikám vlhkosti vzduchu a zakresluje se do synoptických map a aerologických diagramů. Využívá se v řadě empirických vzorců, např. ve Ferrelově vztahu, při předpovědi přízemních mrazů, mlhy a podobně. Patří ke konzervativním vlastnostem vzduchových hmot. Vztah mezi teplotou vzduchu, teplotou rosného bodu a poměrnou vlhkostí uvádí např. jako upravenou Clausius-Clapeyronovu rovnici: E=Eo.exp-L/R(T-1/273,16)

Zde E značí parciální tlak nasycené vodní páry při teplotě T (v Kelvinech), L je skupenské teplo vypařování, R je měrná plynová konstanta vodní páry a Eo je parciální tlak nasycené vodní páry při teplotě 273,16 K. Teplotu rosného bodu získáme tak, že zjištěnou hodnotu E vynásobíme poměrnou vlhkostí (např. při 43 % vynásobíme číslo E hodnotou 0,43), tzn. hodnota E nyní vystupuje jako parciální tlak nenasycené vodní páry. Tuto hodnotu zpětně dosadíme do této rovnice a vypočteme novou hodnotu T, kterou pak můžeme interpretovat jako teplotu rosného bodu.

Příklad

Při sprchování v koupelně stoupá teplota a vzdušná vlhkost, čímž roste rosný bod. Jakmile rosný bod dosáhne teploty nějakého povrchu v místnosti, začne na něm voda kondenzovat. Lze to sledovat například na zrcadle, jehož teplota je nižší než hodnota rosného bodu. Zrcadlo se zarosí a jakmile se po chvíli zrcadlo zahřeje na okolní teplotu nebo častěji až se vlhkost rozptýlí/sníží, sražená vodní pára se ztratí/odpaří.

Logo_Tanor OKNA 1

Rádi byste se dozvěděli bližší informace o firmě TANOR, s.r.o., která článek vytvořila? Můžete si prohlédnout její hodnocení, další články nebo produkty.

Navštivte firemní profil TANOR, s.r.o. nebo web tanor-okna.cz.

Osobně se můžete zastavit na 5 pobočkách.

Zaujalo vás téma článku, produkt nebo služba?
Poptejte nezávazně a zcela zdarma firmu TANOR, s.r.o. a ona se vám sama ozve!

Tento článek inspiroval tento týden 28 lidí a tento měsíc jich bylo dokonce celkem 157.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními!

Názory k článku (5 komentářů)

 • neregistrovaný

  Máte u nás účet? Přihlaste se nebo pokračujte přes Facebook. Nemáte? Stačí
 • Tom Veselý
  Tom Veselý

  Právě s nadměrným rosením máme teď poslední dobou hodně velký problém v naší koupelně. Myslím si, že největší problém bude v tom, že tam prostě není pořádně jak větrat. Dost jsem nad tím přemýšlel a myslím si, že mě napadlo řešení. Asi tam koupím takový ten ventilátor do koupelny, viz třeba https://www.elfetex.cz/…oupelny-a-wc Myslím si, že něco takového by mohlo můj problém vyřešit.

 • František Klapal
  František Klapal

  Mockrát díky za vysvětlení. Právě s plísní jsme mívali v koupelně taky docela problémy. Teď se tam ale snažím více větrat a už je to lepší. Bohužel nám ale plíseň kompletně zničila jednu skříňku pod umyvadlo. To už nemělo smysl nijak zachraňovat, tak jsem místo ní raději koupil z https://www.aplomo-koupelny.cz/…do-koupelny/ fungl novou, která je i o něco praktičtější.

 • Valerie Polášková
  Valerie Polášková

  Díky moc za článek. My máme právě u nás doma dost velké problémy s vlhkostí. Máme to tu tak každou zimu, jen tentokrát se nám tu právě i začala tvořit plíseň, což není úplně dobré. Už jsem ale zkusila objednat nějaké protiplísňové přípravky z https://www.obnova.cz/…e-pripravky/ tak doufejme že to zabere.

 • viv viv
  viv viv

  No jo, plíseň je zlo. Hlavně, když jste alergik. Tak abyste kvůli sám sobě vůbec mohl žít doma, tak se ládoval medicínou. Mi přijde fakt ujetý. Někde jsem četla, že se dá změřit tlak oken tlakoměry https://www.testino.cz/tlakomery a podle toho se dá určit orosenost oken. Tedy jestli se orosí a nebo neorosí. Hlavně člověk si ty okna zaplatil a ještě s tím řeší problémy.

 • Julie Lino
  Julie Lino

  My máme nějaká nekvalitní plastová okna a celou zimu se nám rosí. Musím je proto každé ráno otírat a už jsem přemýšlela, že bychom je nechali vyměnit za nějaká kvalitnější. Jestli by to teda pomohlo? S plísní jsme tu měli také problém, tak nám jedna známá poradila, ať si koupíme odvlhčovač vzduchu, že jim pomohl, tak jsme ho objednali ze Vzdušínu https://www.vzdusin.cz/…vace-vzduchu a na plíseň opravdu pomohl. Už se nám tu žádná nedělá, ale okna se rosí stále.

 • neregistrovaný

  Máte u nás účet? Přihlaste se nebo pokračujte přes Facebook. Nemáte? Stačí
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace