ASSA ABLOY Czech & Slovakia 4 minuty

Jak známo, zloději nikdy nespí. Jak zaručit, aby k vám nepřišla nezvaná návštěva? Výběr bezpečnostní vložky do dveří je zásadní, a přesto často opomíjená součást zařizování bytu. Připravili jsme pro Vás několik stručných doporučení, jak neudělat v otázce zabezpečení chybu.

Vybíráme cylindrickou vložku

Zvolte vhodnou bezpečnostní třídu

Každý zámek určuje hlavně jedna věc, a to jeho bezpečnostní třída. Ta se může pohybovat od stupně 1, tedy nejnižšího zabezpečení, až do stupně 4, který je vyhrazen téměř nedobytným „tvrďákům“. Třídy jsou od sebe barevně odlišené a bývají vyznačené i na obalu vložky. Obecně platí, že na zabezpečení vchodových dveří do domu či bytu byste si měli pořídit minimálně třídu 3.

Berte ohled na typ dveří

Je holým nesmyslem pořizovat do nových, krásných dveří za desetitisíce pouhou „dvojku“, stejně tak jako opatřovat prosklené dveře nedobytnou čtyřkou – zde se zloděj zřejmě se zámkem párat nebude a zvolí spíše likvidaci skla. Od třídy 1 nelze očekávat příliš vysokou bezpečnost, hodí se spíš do různých provizorních a dočasných dveří, například při stavbě či rekonstrukci.

Vezměte v potaz nároky pojišťovny

Kromě dobrého pocitu plní bezpečnostní třída dveří ještě jednu důležitou funkci – určuje, za jakých podmínek (a jestli vůbec) případné škody proplatí pojišťovna. Podmínky se ústav od ústavu liší, ale platí, že pojišťovna bere dveře jako celek – tudíž nepřihlíží jen k typu vložky, ale i k samotným dveřím a ke kování. Celý systém má pak takovou bezpečnostní třídu jako jeho nejslabší článek. Podobně pak vnímá stavbu jako celek – pokud se k vám zloděj vloupe přes otevřené okno nebo obyčejný visací zámek na dveřích garáže, neproplatí rovněž nic.

Zuby, nebo důlky? Je to fuk

Ohledně typu vložky panuje ještě jeden rozšířený mýtus – že klíče s důlky jsou bezpečnější než klasické „zubaté“. Tak tomu ale není, vložky obou typů jsou bezpečné zcela stejně. Je to jen otázka konstrukčního řešení a umístění stavítek ve vložce, v podstatě designový rozdíl.

Zamezte kopírování klíčů

Jakmile je vložka nainstalovaná, není ještě zdaleka vyhráno. Důležité totiž je i to, jak se postaráte o svoje klíče. Na kopírování a kradení klíčů je dnes celá řada triků. S nadsázkou se dá říci, že jakmile dáte klíč z ruky, můžete se s ním rozloučit. Kopírování klíčů lze zamezit například pomocí bezpečnostní karty, kterou disponuje většina vložek od třetí třídy výše.Bez této karty vám zámečník za žádných okolností nesmí kopii klíče vytvořit. Polotovary na tyto kopie navíc dostávají jen licencovaní zámečníci a jejich výroba podléhá velice přísné evidenci. Dá se říci, že vědí o každém vyřezaném klíči. To, že by někdo získal kopii vašeho klíče bez příslušné karty, je tak prakticky vyloučené.

Dejte si pozor na materiál, z nichž vám klíče vyrobí

A když už jde o kopie klíčů – i zde je na místě opatrnost. Leckteří zámečníci je totiž vytváří z nelicencovaných polotovarů, které jsou z méně kvalitních slitin než originální klíče. Takový výrobek se pak snadno může ve vložce zlomit, nehledě na to, že jeho použitím vložce zpravidla okamžitě končí záruka – a vzhledem k tomu, že neoriginální klíče poškozují vnitřní mechanismus vložky, může se stát, že jednoho dne dveře prostě neodemknete, může zánik záruky opravdu zamrzet.

A něco navíc

Při výběru cylindrické vložky se vyplatí přemýšlet dopředu. Ztrácíte často klíče nebo si občas zabouchnete klíče v zámku? Cylindrické vložky FAB mají i doplňkové funkce, které Vám pomohou předcházet situacím, kdy musí pomoci zámečník. Například funkce prostupové spojky umožní odemknout cylindrickou vložku i v případě, kdy je zabouchnuto a z druhé strany zámku je zastrčen klíč. Funkce 2v1 zase ušetří peníze za nákup nové vložky v případě, když ztratíte nebo Vám ukradnou klíče od vchodových dveří. Doplňkové funkce jsou standardně dostupné u vložek FAB 2000, funkci prostupové spojky lze doinstalovat i do vložek FAB200 a FAB1000.

logo_FAB

Rádi byste se dozvěděli bližší informace o firmě ASSA ABLOY Czech & Slovakia, která článek vytvořila? Můžete si prohlédnout její další články.

Navštivte firemní profil ASSA ABLOY Czech & Slovakia nebo web fab.cz.

Zaujalo vás téma článku, produkt nebo služba?
Poptejte nezávazně a zcela zdarma firmu ASSA ABLOY Czech & Slovakia a ona se vám sama ozve!

Tento článek inspiroval tento týden jednoho člověka.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními!

Názory k článku (2 komentáře)

 • neregistrovaný

  Máte u nás účet? Přihlaste se nebo pokračujte přes Facebook. Nemáte? Stačí
 • Karla Nováková
  Karla Nováková

  Poslední dobou nám špatně fungoval zámek u vchodových dveří a zasekával se klíč. Proto se manžel rozhodl náš starý zámek vyměnit za bezpečnostní. Kamarád mu poradil e-shop na internetu, který má velký výběr zámků. Jelikož koupě nebyla zrovna nejlevnější, hledali jsme i slevový kupón, který jsme nakonec našli na https://slevovykupon.net/.

 • Petra Nováková
  Petra Nováková

  Tento problém jsme řešili nedávno, jelikož moje stará maminka si zabouchla dveře u svého bytu, a tak jí soused pomohl šetrně dveře vypáčit. Nakonec tedy stačilo vyměnit jen vložku v zámku. Aby toho ale nebylo málo tak jí v koupelně ještě praskla voda, a tak jsme našli stránky https://www.instalaterpraha.eu/, odkud nám ihned poslali instalatéra, který vše opravil.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace