4 minuty

Ocelové brány slouží k pohodlnějšímu vstupu na pozemek, k rodinným domům či komerčním budovám. Plní estetickou funkci a jsou v daném prostoru vždy dominantou, neboť právě brány si návštěvník všimne jako první. Bránu si přitom můžete nechat vyrobit podle vlastního návrhu, či si vybrat z několika možných variant.  

Ocelové brány pojezdové a samonosné

Na trhu se objevují různé typy bran, ze kterých si můžete vybrat. Záleží na provedení a materiálu brány, která bude nejvíce vyhovovat nejen vašim požadavkům, ale také prostoru, do kterého chcete bránu umístit.

Posuvná pojezdová brána/po kolejnici

Tento typ brány vychází cenově výhodněji než brána samonosná. Výhodou pojezdové brána je její šířka, která koresponduje s požadovaným průjezdem. Navíc není omezena, co se týká délky, výšky či hmotnosti.

Otevírat posuvné brány běžného typu můžete ručně pomocí dálkového ovládání/tlačítka nebo dalším způsobem, a to pomocí elektrického pohonu. U složitějších systémů bran můžeme využít možnost otevírání magnetickou kartou nebo využít moderní technologie, konkrétně mobilního telefonu.

Výsledek obrázku pro ocelove brany posuvne po kolejnici

Posuvná brána samonosná

Brána tohoto typu je velmi praktickým a moderním řešením na trhu. Křídlo brány je zavěšené nad povrchem vjezdu a tím zaručuje správnou funkci brány. Je odolné proti povětrnostním podmínkám jako je náledí, sníh, spadané listí či jakékoli znečištění komunikace, které by mohlo bránit v pojezdu. Vysokou pevnost uchycení zajišťují silné šroubovice uchycené do betonového základu, díky nimž může docházet k jednoduchému seřízení brány.

Bránu lze ovládat dvěma způsoby, a to bud ručně – klikou se zámkem, nebo pomocí dálkového ovladače. Výhodou těchto bran je umístění pohonu s elektronikou ve sloupku. Tento způsob chrání ovládací prvky a pohon před nepovolanými osobami. Pokud nastane výpadek proudu, ovládání brány je v tomto případě zajištěno ručním otevíráním. Stačí pouze odjistit uzamykatelný mechanismus.

Automatické otevírání brány je opatřeno funkcí pomalého rozjezdu a zastavení. Jako nevýhoda samonosné posuvné brány bývá uváděn fakt, že celková délky brány je minimálně o 1/3 delší než vlastní šířka průjezdu. Další nevýhodou, a pro někoho podstatným důvodem v hledání jiného typu brány, jsou pak i vyšší finanční náklady.

Výsledek obrázku pro ocelove brany samonosne

Zajištění bezpečnosti brány

 • přídavné fotobuňky
 • signalizační maják
 • zátěžový vypínač, jehož úkolem je v případě nárazu na překážku zastavit pohyb křídla brány

Materiál ocelových bran

Základním materiálem, ze kterého může být brána vyrobena, je ocel. Brána může být přitom nejen celoocelová, ale také může být vyrobena v kombinaci s jiným materiálem. Podle zvoleného materiálu můžeme brány dělit například takto:

 • celoocelová brána – při výrobě konstrukce brány je použita uhlíková ocel
 • celonerezová brána – z oceli jsou vyrobeny všechny prvky brány, jejíž výsledný vzhled může ovlivnit konkrétní povrchová úprava. Vybírat lze hned z několika povrchových úprav, a to z leštěné, mořené či matné nerezové oceli.
 • kombinace nerezové oceli a dřeva – konstrukce brány je vyrobena z nerezové oceli, která je navíc upravena mořením nebo leštěním. Pro lepší vzhled jsou dekorativní prvky vyrobené ze dřeva. Pro větší životnost je dřevo ošetřeno mořidlem, lazurou či lakem.
 • kombinace oceli a dřeva – z uhlíkové oceli jsou vyrobené nosné konstrukční prvky. Mořidlem, lakem či lazurou jsou ošetřeny dřevěné dekorativní prvky.

Výhody ocelových bran

Ocel sama o sobě působí luxusním dojmem a právě proto si ji stále více oblibují designéři, kteří ji využívají jak v interiéru, tak v exteriéru. Větší přízně se pak dočkávají i ocelové brány, čemuž napomáhá nejen jejich vzhled, ale i následující výhody:

 • nenáročná údržba – stačí pouze občas umýt proudem vody
 • moderní a luxusní vzhled
 • dlouhá životnost
 • vysoká odolnost vůči povětrnostním vlivům
 • odolnost proti působení chemických látek
 • rozmanitost tvarů na přání zákazníka 

Zaujalo vás téma článku, produkt nebo služba?
Poptejte nezávazně a zcela zdarma firmy z oboru a ony se vám samy ozvou!

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními!

Názory k článku (4 komentáře)

 • neregistrovaný

  Máte u nás účet? Přihlaste se nebo pokračujte přes Facebook. Nemáte? Stačí
 • Kamila Proutilová
  Kamila Proutilová

  Já jsem si nechala postavit kvalitní bránu, aby mi neutekly slepice, pokud bych špatně zavřela jejich část zahrady. Nedávno jsem se rozhodla pořídit nové kurníky pro slepice https://www.caskrmeni.cz/…1-20-slepic/ a musím říct, že jsem s nimi velice spokojená. Kurníky jsou dost prostorné a dobře navržené. Slepicím tak poskytují příjemné prostředí, které má na ně pozitivní vliv, a to hlavně na jejich zdraví, což je znát na vysoké snášce vajec.

 • Tom Veselý
  Tom Veselý

  Ač tady ty moderní brány vypadají fakt skvěle, tak já bych to u našeho domu teda asi nechtěl. Máme starší domek se starou kovanou bránou. Původně jsem ji chtěl vyměnit za něco modernějšího, ale nakonec jsem si řekl, že lepší bude ji zachovat. Jedna polovina byla v pořádku, tu stačilo pouze natřít. Druhá byla ale bohužel poškozená. Naštěstí to ale šlo opravit, o to se postarala zakázková kovovýroba – https://www.kovovyroba-zabrana.cz/…-kovovyroba/

 • František Klapal
  František Klapal

  Díky za článek. My právě před domem jedna taková ocelová vrata máme. Bohužel jsou ale na manuální otevírání. Dost jsem ale uvažoval nad tím, že bych k nim dokoupil nějaký pohon na vrata, třeba tady odtud https://www.pohonnavrata.cz/ a zařídil tak, že by se dala otevírat dálkově. Nevíte ale náhodou někdo jestli jde takový pohon přidělat na jakákoliv vrata? Díky moc.

 • Valerie Polášková
  Valerie Polášková

  Tak taková brána by se mi velice líbila třeba u nás na zahradě. Momentálně se tam autem zajet nedá, nemáme tam nic kromě takové obyčejné zahradní branky z https://eshop.mmploty.cz/…adni-branka/ S manželem jsme si ale říkali, že do budoucna bychom tam rádi vybudovali příjezdovou cestu s nějakou pořádnou bránou, abychom s autem mohli zajet až přímo k chatě a neblokovali tak cestu kolem naší zahrady. Všichni ostatní to tak mají vyřešené.

 • neregistrovaný

  Máte u nás účet? Přihlaste se nebo pokračujte přes Facebook. Nemáte? Stačí
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace