2 minuty

Hodláte řešit venkovní stínění a přitom využít jeho schopnosti hlukové i tepelné izolace pro zlepšení komfortu vašeho bydlení? Pak by vás mohly zaujmout podrobnosti právě okolo tepelné a hlukové izolace venkovních rolet.

Tepelná a hluková izolace venkovních rolet

Venkovní rolety mají několik funkcí, které nejsou na první pohled zřejmé. Málokdo si uvědomí, že tento stínící prvek má totiž i následující výhody:

 • ochrana soukromí (bezpečnostní prvek)
 • izolační prvek (úspora tepelné energie při zataženém stavu)
 • hlukový izolant (hluková izolace hlavně v noci při zataženém stavu)
 • stínící prvek

Mimo to, že vám zajistí soukromí, chrání před hlukem a nepustí dovnitř sluneční paprsky, mají venkovní rolety i další důležitou vlastnost – snižují náklady na vytápění. Když rolety v zimě zatáhnete, u domu, který má vysoká okna, můžete dosáhnout úspory nákladů na vytápění, a to o docela významné číslo.

Jak pomáhají zatažené venkovní rolety v noci?

Na noc je určitě výhodné venkovní rolety zatáhnout, a to obzvlášť ve městech, kde je nepříjemný světelný smog. Zatažené rolety vás tedy chrání proti rušivému světlu, ale také proti hluku, což oceníte hlavně v ložnici a dětském pokoji. Kvalitní venkovní rolety sníží hlučnost, kterou vnímáte z ulice, až o polovinu, pokud volíte z izolačních PUR lamel (s vlastní zkušenosti bych pro eliminaci hluku volil silnější lamely s min. 8 mm izolací). V místech, kde není v noci extra bezpečno, vám zatažené rolety navíc dodají i pocit klidu. Spolehlivě totiž odrazují zloděje, protože je to překážka navíc. Rolety se pak dají instalovat i dodatečně na okna a dveře, ovšem ne v jednom dílu do šířky větší jak 3000 mm.

Jak funguje jejich tepelná izolace?

Vraťme se ale k tepelně izolačním vlastnostem, se kterými jsme začali. Když je venku chladno a vy rolety zatáhnete, jejich tepelná izolace funguje následovně: po zatažení se mezi roletou a oknem vytvoří tzv. vzduchový polštář, který funguje jako další izolační vrstva. Tato vrstva zabraňuje úniku tepla z pokoje, ve kterém se okno nachází. To pomáhá nejvýrazněji právě u velkých oken a u místností, které mají více prosklených ploch. Záleží také na tom, jak kvalitní venkovní rolety si pořídíte, tedy jaký typ izolační lamely budou obsahovat. Na trhu existují klasické plastové lamely bez izolační výplně, dále hliníkové lamely s izolační PUR výplní o síle cca 6 mm nebo izolační hliníkové lamely s PUR výplní o síle až 12 mm.

Výsledek obrázku pro tepelná izolace rolet

Co se týče ovládání rolet, nejvýhodnější je, když využijete automatické systémy s čidly, které rolety samy ovládají, čímž ušetříte nejvíce tepla. Na druhou stranu ale není problém rolety ovládat podle svého, jak si vzpomenete. Když jdete do práce nebo spát, tak rolety jednoduše zatáhnete a ony budou plnit své funkce. Bez větších problémů lze pak tento systém stínění automatizovat s inteligentními domovními systémy ovládanými přes tablet či chytrý telefon.

Zaujalo vás téma článku, produkt nebo služba?
Poptejte nezávazně a zcela zdarma firmy z oboru a ony se vám samy ozvou!

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními!

Názory k článku (6 komentářů)

 • neregistrovaný

  Máte u nás účet? Přihlaste se nebo pokračujte přes Facebook. Nemáte? Stačí
 • Petra Nováková
  Petra Nováková

  Musím říct, že venkovní rolety jsou fakt super. Já jsem si nedávno pořídila na internetových stánkách https://www.zebra-shop.cz/…noc-komplet/ nové rolety den a noc v systému KOMPLET, se kterými jsem nadmíru spokojená. Udrží v místnosti příjemné teplo, ale i skvěle izolují před hlukem z ulice. Hlavní je, že dodaly každé místnosti moderní vzhled.

 • Roman Brázda
  Roman Brázda

  Docela dlouho jsem přemýšlel nad tím, jestli do obýváku a ložnice taky nekoupit ty venkovní rolety. Hodně nám tu teď přes léto svítí a pak je tu šílené horko. Nakonec jsem ale naznal, že by to byla až moc velká investice. Místo toho jsem se rozhodl domů koupit klimatizaci od https://www.e-klimasplit.cz/ Ta byla podstatně levnější.

 • Jana Vláčilová
  Jana Vláčilová

  Právě kvůli tepelné izolaci se do budoucna na pořízení venkovních rolet určitě chystáme. Prvně ale musíme nějakým způsobem vyřešit izolaci střechy, to je mnohem důležitější. Musím říct, že v tomto ohledu se mi dost zamlouvá například zelená střecha. Nemá to náhodou někdo z vás? Dívala jsem se už i po firmách, které to nabízí a asi nejvíc se mi líbí ty od http://www.ekrost.cz/

 • Valerie Polášková
  Valerie Polášková

  My nad takovými roletami taky přemýšleli. Ukázalo se ale, že bychom do nich museli investovat opravdu hodně peněz, protože máme na domě hodně oken. Jde hlavně o to, aby sem nešlo přes léto takové teplo. Spíš to ale vyřešíme klimatizací. Manželovi už se dokonce povedlo najít firmu, která nabízí klimatizace i s montáží, viz https://www.shop-klimatizace.cz/…e-s-montazi/

 • Tom Veselý
  Tom Veselý

  Nás teda venkovní rolety zajímají hlavně kvůli té tepelné izolaci. Stejně jako asi všichni se teď snažíme doma co nejvíce snížit náklady na vytápění a právě toto je jedna z možností. Já dokonce i přemýšlel nad tím, že bychom přešli na úplně jiný druh vytápění. Hodně se mi například líbí tepelná čerpadla, viz https://mastertherm.cz/…ne-cerpadlo/ Bohužel je to ale dost drahá záležitost.

  • neregistrovaný

   Máte u nás účet? Přihlaste se nebo pokračujte přes Facebook. Nemáte? Stačí
 • František Klapal
  František Klapal

  Nejlépe se spí vždycky v nové ložnici. :) My jsme rolety řešili, když jsme u https://www.hmnabytek.cz/loznice/ vybírali novou ložnici. Nakonec jsme opravdu zvolili venkovní rolety, protože se s nimi ložnice pěkně vyvětrá i v létě v noci, ale zároveň, když máte okno k silnici jako my, tak to zabrání hluku v tom, aby vás v noci budil. Ale rolety do ložnice jsou fakt super. Až kolikrát člověk musí nastavit budík i o víkendu, protože by v sobotu vstával až v poledne. :)

 • neregistrovaný

  Máte u nás účet? Přihlaste se nebo pokračujte přes Facebook. Nemáte? Stačí
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace