FAKRO CZECH 4 minuty

Nevíte si rady při výběru správného typu střešní oken? Zde vám nabízíme krátký manuál jejich výrobních rozdělení.

Jaký typ střešního okna je pro vás nejvhodnější?

Kyvná okna

Kyvná okna

Kyvná okna jsou velmi oblíbeným typem střešních oken. Otevírají se pouze kyvně, nanejvýš o 180°, což umožňuje umytí okna a obsluhu markýzy. Kyvná okna lze navíc vybavit vnitřními a vnějšími doplňky.

Kyvné okno

Okna se zvýšenou osou otáčení

Okno se zvýšenou osou otáčení

Kyvná okna s osou otáčení umístěnou nad středem okna tak, aby se dokonce i vysoká osoba mohla pohodlně dostat ke spodní hraně otevřeného okna. Spodní část křídla (pod osou závěsů) tak vlastně zajišťuje funkci výklopného okna a horní část umožňuje lépe prosvětlit podkroví. Křídlo je při otáčení v úhlu 0–45° přidržováno inovativním podpůrným mechanismem, který dovoluje ponechat otevřené okno v jakékoliv poloze v rozsahu těchto úhlů. Navíc se jedná o jediná střešní okna na trhu, která po namontování ve střeše se sklonem 39–43° splňují normu DIN 5034–1*. Tato norma stanoví, že dolní hrana okna musí být ve výšce do 95 cm a horní hrana ve výšce minimálně 220 cm (měřeno od podlahy). Snadné mytí vnější okenní tabule umožňuje pojistka blokující křídlo v poloze pootočené o 160°. Okna lze vybavit vnitřními a vnějšími doplňky.

Okno se zvýšenou osou otáčení

Okna se zvýšenou osou otáčení a dolním prosvětlením

Okna se zvýšenou osou otáčení a dolním prosvětlením

Okno se dvěma křídly. Horní křídlo je kyvné s osou otáčení umístěnou nad středem okna tak, aby se dokonce i vysoká osoba mohla pohodlně dostat ke spodní hraně otevřeného okna. Spodní část křídla (pod osou závěsů) tak vlastně zajišťuje funkci výklopného okna a horní část umožňuje lépe prosvětlit podkroví. Křídlo je při otáčení v úhlu 0–45° přidržováno inovativním podpůrným mechanismem, který dovoluje ponechat otevřené okno v jakékoliv poloze v rozsahu těchto úhlů. Zároveň se jedná o jediná střešní okna na trhu, která po namontování ve střeše se sklonem 39–43° splňují normu DIN 5034–1*. Tato norma stanoví, že dolní hrana okna musí být ve výšce do 95 cm a horní hrana ve výšce minimálně 220 cm (měřeno od podlahy). Snadné mytí vnější okenní tabule umožňuje pojistka blokující křídlo v poloze pootočené o 160°. Okna lze vybavit vnitřními a vnějšími doplňky.

Okno se zvýšenou osou otáčení a dolním prosvětlením

Výklopně-kyvná okna

Výklopně-kyvná okna

Výklopně-kyvná okna přinášejí kromě prosvětlení a možnosti větrání také přístup ke spodní hraně okna a neomezený výhled ven. Otevírají se dvěma způsoby:

 • výklopně v rozsahu 0–35°, což umožňuje přístup k otevřenému oknu a poskytuje neomezený výhled
 • kyvně, díky čemuž lze umýt vnější stranu zasklení a stáhnout markýzu

Výklopně-kyvná okna mohou být vybavena vnitřními a vnějšími doplňky.

Výklopně-kyvné okno

Panoramatické okno

Panoramatické okno

Panoramatická okna vynikají velkými rozměry, které zajišťují velmi dobré prosvětlení a velký rozsah vyklopení křídla, a lze je tedy využít pro výstup na střechu:

 • výklopné o 40°, umožňuje přístup k oknu a neomezený výhled
 • výklopné o 68°, velké rozměry oken a úhel vyklopení křídla umožňují pohodlný vstup na střechu nebo využití oken k evakuačním účelům
 • kyvné, používaný k mytí vnější okenní tabule a stažení markýzy

K panoramatickým oknům nabízíme bohatou paletu vnitřních a vnějších doplňků.

Panoramatické okno

Balkonové okno

Balkonové okno

Balkonové okno je inovativní velké dvoukřídlé střešní okno, ve kterém jeho otevřená křídla tvoří balkon. Horní křídlo se vyklápí plynule vzhůru až do úhlu 45°. Dolní křídlo se otevírá vpřed do svislé polohy. Pro zavření stačí pouze uvolnit pojistky na bočním zábradlí. Boční zábradlí je integrováno do spodního křídla a vysouvá se během jeho otevírání. Během zavírání spodního křídla se boční zábradlí balkonu opět zasunou do okna a nevyčnívají tak nad úrovní střešní krytiny. Obsluha okna se ovládá s využitím kliky umístěné v dolní části horního křídla. Klika s funkcí vícebodového uzavírání bez tradičního protikusu.

Balkonové okno

Okna pro fasádní sestavy

Okna pro fasádní sestavy

Okna pro fasádní sestavy jsou určena k montáži do svislých stěn (nadezdívek) v podkroví jako doplňující prvek prodlužující střešní okna. Toto řešení zaručuje velmi dobré prosvětlení a větrání místnosti a značně zvětšuje oční kontakt s okolím. Otevírají se klasickým způsobem na stranu (BD_) nebo sklopně (BVP). Okna BXP jsou neotevíratelná a okna pro fasádní sestavy mohou být vybavena vnitřními doplňky.

Okno pro fasádní sestavy

Termoizolační střešní výlez

Termoizolační střešní výlezy

Termoizolační střešní výlez představuje snadný a bezpečný výstup na střechu z obytných místností. Zaručuje také prosvětlení a umožňuje větrání místnosti. Otevírá se klasickým způsobem o 90° na pravou (FWR) nebo na levou stranu (FWL) – pohled zvenčí. Termoizolační střešní výlez lze vybavit vnitřními doplňky stejně jako klasická střešní okna.

Termoizolační střešní výlez
logo_fakro

Rádi byste se dozvěděli bližší informace o firmě FAKRO CZECH, která článek vytvořila? Můžete si prohlédnout její další články.

Navštivte firemní profil FAKRO CZECH nebo web fakro.cz.

Zaujalo vás téma článku, produkt nebo služba?
Poptejte nezávazně a zcela zdarma firmu FAKRO CZECH a ona se vám sama ozve!

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními!

Názory k článku (5 komentářů)

 • neregistrovaný

  Máte u nás účet? Přihlaste se nebo pokračujte přes Facebook. Nemáte? Stačí
 • Tom Veselý
  Tom Veselý

  Zdravím. Měl bych takový dotaz. Jak dobře jdou dohromady střešní okna a plechová střešní krytina? Právě uvažuji nad rekonstrukcí střechy a místo klasických pálených tašek bych raději plech. Hodně se mi líbí například krytiny od https://www.blachotrapez.cz/…stni-krytina Myslíte, že to půjde dobře dohromady se stávajícími střešními okny, která máme, nebo budu muset vyměnit i je? Jsou v docela dobrém stavu, tak se mi do toho moc nechce. Díky moc.

 • Michal Cemper
  Michal Cemper

  Hlavně si s firmou domluvte termíny montáže a hlavně si dejte pozor, ať je dodrží. U nás to takhle přetáhli a ve finále jsme byli rádi, že máme doma stan od https://armik.cz/ protože jsme dvě věci spali venku. ;-) Máme totiž střešní okno přímo nad postelí v ložnici, takže ta byla neobyvatelná a do toho jsme dělali doma rekonstrukci, takže se vevnitř nedalo spát. :-) Jako bylo to dobrodružství, ale už bych to asi nemusel nutně opakovat. ;-)

 • Valerie Polášková
  Valerie Polášková

  Tak takové informace se hodí! My se letos chystáme rekonstruovat naši podkrovní kuchyň a právě i okna bychom tam rádi vyměnili. Ta stará už profukují a celkově je na nich znát jejich stáří. Vidím to tak, že tam dáme klasická výklopná. To mi přijde jako nejlepší řešení. Co se samotné kuchyně týče, tak tu nám zase bude dělat https://www.gabon.cz/…vni-kuchyne/

 • Kamca Cizkova
  Kamca Cizkova

  Super článek! Opravdu moc děkuji. My se teď s manželem pouštíme do opravy střechy, tak na internetu hledám inspiraci na různé kvalifikované firmy, ale i samostatné odborníky. Zatím nás nejvíce zaujala tato firma: https://www.pakrsro.cz/…tektoskopie/. Už se opravdu nemůžu dočkat, až bude hotovo! Snad to stihneme do léta, abych si užila pár teplých dní na zahrádce.

 • František Klapal
  František Klapal

  Podobné řešení bychom si taky přáli, tak děkujeme za inspiraci. Bydlí s námi teď nově tatínek, takže bychom mu to chtěli udělat do jeho pokoje. <a href=„http://­www.jis.cz“>No­vá okna</a> jsme v minulosti řešili s jinou firmou, ale třeba se inspirujeme a uvidíme, jak si nakonec ještě vybereme. :) Fantazii se meze nekladou a roli nehraje ani tak cena, ale spíše zpracování. :)

 • neregistrovaný

  Máte u nás účet? Přihlaste se nebo pokračujte přes Facebook. Nemáte? Stačí
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace