EURODECK 4 minuty

Pojďme se krátce podívat jak na vztah dřevěných oken k životnímu prostředí a jeho majitelům, tak i na dřevo jako ekologicky šetrný materiál, jeho vlastnosti a vliv na bezpečnost a pohodu v domácnosti.

Dřevěná okna a životní prostředí

Dřevo je skutečně ekologický materiál

Vytvoření řeziva a jeho příprava k výrobě pohltí až šestkrát méně energie než u PVC, což znamená menší množství emisí a menší spotřebování paliv. Dřevo navíc v průběhu růstu pohlcuje velké množství kysličníku uhličitého z atmosféry, přičemž každý krychlový metr dřeva potřebuje jednu tunu kysličníku uhličitého, aby se mohl rozvíjet. Dřevěná okna je možné téměř stoprocentně předělat – dřevo může být využito jako materiál pro topení nebo k výrobě třískových desek, zatímco sklo a hliník je možné po přetavení opět použít k další výrobě.

I když nebude dřevo opět využito, podlehne přirozenému rozložení – a to na rozdíl od PVC, které, jakmile je uvedeno do prostředí, navždy v něm zůstane. V globálním měřítku je méně než 1 % PVC recyklováno. Jedna z příčin tak malé recyklace je vysoký výskyt chlóru v PVC (56 %) a složek, které se využívají k výrobě této suroviny (mj. ropy). Z tohoto důvodu je proces recyklace nákladný a zabere velké množství času. Tento fakt způsobuje, že PVC, které přestalo plnit svůj účel, se ocitá na smetištích, mizí v moři, je spáleno nebo znečišťuje krajinu.

Víte, že strom, ze kterého je nové okno vyrobeno, spotřeboval při svém růstu velké množství oxidu uhličitého, tedy plynu, který největší měrou přispívá k prohlubování skleníkového efektu? Nebo že ho vzrostlý strom spotřebuje více než deset kilogramů za jedinou hodinu? Tedy tolik, kolik ho za stejnou dobu vydýchá deset lidí?

A jistě víte, že dřevo je obnovitelný materiál a jak příznivý vliv mají lesy na zadržování vody v krajině nebo zabraňování eroze půdy. Zkrátka že je o dřevěném okně proč uvažovat.

Dřevěná okna jsou flexibilnější a mají větší možnosti při aranžování

Okna s netypickým tvarem jsou častěji vyráběna ze dřeva, protože to má mnohem tužší konstrukci. Dřevěná okna s netypickými tvary mohou mít v podstatě libovolné rozměry, kdy jsou omezeny pouze velikostí okenních tabulí dostupných na trhu a pevností kování. Díky tomu můžeme vyrobit např. obloukové balkonové dveře.

Je potřeba mít na paměti, že okno je výrobek, který bude používán ještě mnoho desetiletí. Dřevěné okno je možné mnohokrát přemalovat, pokud ho chcete přizpůsobit k barvě interiérů apod., což u PVC není možné. Kromě toho v případě drobných poškození a poškrábání je možné dřevěný rám lehce opravit s malými náklady, plastové okno však zůstane poškozené, dokud nebude vyměněno.

Udržitelnost znamená stálou produkci obnovitelné suroviny dřeva při zachování všech ostatních funkcí lesa.

Dřevo je bezpečnější

V případě požáru se plastová okna roztaví, přitom se uvolňují škodlivé a jedovaté látky. Díky impregnaci si udržují dřevěná okna při požáru svou nosnost tak dlouho, dokud nepuknou skleněné tabule, což není případ plastových oken, protože ty se roztaví již dříve.

Dřevo je přirozeně zvukotěsné

Města dnes trpí nejen vyšším znečištěním vody a vzduchu, ale také hladina hluku se stále zvyšuje. Lidé, kteří bydlí v hlučných oblastech, jsou vystaveni hluku z dopravy, továren nebo staveb. A přitom je obecně známé, že klidný spánek hraje důležitou roli při regeneraci těla a pro lidské zdraví celkově. Je dokázáno, že 90 % hluku zvenčí vniká do domu skrz okna a dveře. Proto mohou zvukotěsná okna a dveře (tzn. dřevěné rámy spolu s izolačním sklem) podstatně zlepšit pohodlí a kvalitu života v našem vlastním domově, kde chceme v klidu odpočívat. Zvukotěsná okna mohou být samozřejmě používána také v kancelářích pro vytvoření lepšího pracovního prostředí.

Máme zodpovědné partnery

Náš dodavatel skla – největší výrobce plochého skla a jeho aplikací ve střední a východní Evropě, AGC Glass Europe, cítí zodpovědnost za to, aby bylo zajištěno, že budoucí generace zdědí svět, který se rozvíjí udržitelným způsobem.

Věděli jste například, že na každou tunu CO2, kterou výrobce skla vyprodukuje, se téměř 10 tun ušetří díky použití těchto kvalitních skel v průběhu celé jejich životnosti? Vyplynulo to ze sledování celkové uhlíkové stopy operací AGC Glass Europe. Velmi povzbudivé výsledky, které ukazují, že dokonce i „těžký“ průmysl jako je sklářství může mít celkově velký přínos pro společnost.

Zdroj textů: http://www.eurodeck.cz. Zdroj obrázků: http://www.eurodeck.cz.
eurodeck

Rádi byste se dozvěděli bližší informace o firmě EURODECK, která článek vytvořila? Můžete si prohlédnout její další články.

Navštivte firemní profil EURODECK nebo web eurodeck.cz.

Zaujalo vás téma článku, produkt nebo služba?
Poptejte nezávazně a zcela zdarma firmu EURODECK a ona se vám sama ozve!

Tento článek tento týden nikoho neinspiroval, ale tento měsíc jich bylo celkem 1.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními!

Názory k článku (5 komentářů)

 • neregistrovaný

  Máte u nás účet? Přihlaste se nebo pokračujte přes Facebook. Nemáte? Stačí
 • Tom Veselý
  Tom Veselý

  Taky máme doma dřevěná okna a nedám na ně dopustit. Trochu mě lákalo vyměnit je za plastová v době, kdy to začali dělat všichni, ale nakonec jsem to neudělal. To stejné třeba naše dřevěná podlaha od https://www.supellex.cz/…ene-podlahy/ Jednu chvíli jsem ji měl nutkání vyměnit třeba za vinyl nebo laminát, ale nakonec mi došlo, že by to byla hloupost. Přecejen dřevo je dřevo. :)

 • Valerie Polášková
  Valerie Polášková

  Měla bych takový možná neobvyklý dotaz. Jaký máte názor na topení dřevem v souvislosti s životním prostředím? Někde jsem nedávno četla, že je to prý více eko než například topení plynem, je to pravda? My teď právě hodně uvažujeme nad tím, jestli si domů nekoupit krbová kamna třeba z https://www.krbova-kamna-eshop.cz/krbova-kamna/ a netopit místo plynem spíše dřevem. Ono by to asi i vyšlo levněji při těch dnešních cenách.

 • Ivana Svoboda
  Ivana Svoboda

  Také bych se přikláněla k dřevěných oknům. Nám se teď od jedné firmy https://www.drevenicekrenek.cz nechává rekonstruovat dřevěnice a když přišla debata na dřevěná nebo plastová okna, hned byla shoda v tom, že se musí zachovat přírodní materiál a tedy zvolit kvalitní masivní okna ze dřeva. Plast je levné řešení, ale nikoliv přírodní.

 • František Klapal
  František Klapal

  Musím uznat, že vážně super článek. Díky mockrát. Já osobně ekologii v posledních letech dost fandím. Eko myšlení se snažím uplatňovat nejen doma, ale teď třeba také ve své firmě. Tam v poslední době máme například velký problém s nadměrnou produkcí odpadu, tak se to snažím alespoň trochu zminimalizovat. Za pár dní budu podávat roční hlášení za odpady za rok 2021, viz https://ecoservis.eu/…v-roce-2022/ tak jsem zvědav, jestli jsme se za minulý rok zhoršili nebo zlepšili.

 • Julie Lino
  Julie Lino

  Dřevěná okna jsou určitě ekologičtější než plastová, ale my jsme si i přes to koupili plastová okna. Zase to je jednorázová věc. Neřeknu, kdybychom je každý rok měnili, ale takhle v tom tak velký problém nevidím. Plastový odpad z igelitových pytlíků a podobných věcí, je daleko větší problém, takže s našimi okny, které jsme si nechali udělat na míru od Pramos https://www.pramos.cz/…astova-okna/ nevidím žádný problém :-) .

 • neregistrovaný

  Máte u nás účet? Přihlaste se nebo pokračujte přes Facebook. Nemáte? Stačí
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace