PlanetaOken
| | 5 minut

Rolety versus žaluzie

Většina lidí, kteří uvažují o stavbě rodinného domu či rekonstrukci současného bydlení, také zvažuje i možné zastínění, které k domu neodmyslitelně patří, a které má hned několik důležitých funkcí. Veliké oblibě se proto v dnešní době těší venkovní žaluzie a rolety, které se často využívají i v administrativních budovách. Proč mnozí z nás uvažují o jejich pořízení? Zde vám pro jejich využití uvedeme několik důvodů.

Venkovní žaluzie můžeme také rozdělit na několik typů a velikostí lamel, které se od sebe liší svými vlastnostmi a použitím. Lamely dělíme do tří skupin, a to do tvarů podle písmen C, Z a S. Žaluzie ve tvaru písmena C jsou stabilnější ve větru a jsou pevnější proti tlaku, k čemuž jim dopomáhají záhyby po celé délce lamely. Do této kategorie spadá také systém nazývaný DUO, u něhož se horní a dolní část žaluzie naklápí rozdílně. Tento typ žaluzií se využívá především do školících a konferenčních místností či pracoven.

Dalším nabízeným typem na trhu jsou žaluzie s lamelami ve tvaru písmena Z, které jsou považovány za technologicky vyspělejší oproti svým předchůdcům. Tento typ žaluzií zajišťuje vynikající zastínění díky vlisované gumě po celé délce lamely, díky čemuž snižuje hlučnost při chodu žaluzie. Posledním typem venkovních žaluzií pro zastínění především velkých ploch jsou lamely ve tvaru písmena S. I tyto lamely jsou doplněny vlisovanou gumičkou.

Dalším oblíbeným typem pro zastínění budov či rodinných domů jsou předokenní rolety, které nabízejí

Nevýhody předokenních rolet a žaluzií

Cena – Jako nevýhoda předokenních rolet a žaluzií je považována především jejich vysoká cena. Spočítáme-li si však komfort a ušetřenou energii, které nám nabízejí do budoucna, je o nich i tak rozumné uvažovat.

Tma – Další nevýhodou, kterou disponují, může být tma. A to v případě, pokud v místnosti nemáte okna i na jinou stranu, než odkud svítí slunce. V takovém případě budete muset v dané místnosti svítit.

Hlučnost – Pokud jste se rozhodli využít žaluzie v místech, kde je větrno, může zde docházet k narážení lamel do oken. Tím se radikálně zvyšuje jejich hlučnost. V tomto případě je lepší uvažovat o využití předokenních rolet, které disponují až nulovou hlučností.

Bezpečnost – Pokud se rozhodujete mezi pořízením předokenního stínění a koupí žaluzií či venkovních rolet z hlediska bezpečnosti, určitě doporučujeme pořídit spíše předokenní rolety s motorovým pohonem. V tomto případě motor drží lamelový pancíř na místě a nedovolí tak zvednutí lamel. Oproti tomu lamely předokenních žaluzií visí na textilním žebříčku, kdy lze lamely bez problému zvednout a zloděj se tak dostane k oknu bez ohledu na to, zda ovládáte žaluzii motorem či klikou. Z tohoto důvodu předokenní žaluzie neposkytují žádné bezpečnostní výhody.

Životnost – Životnost předokenních žaluzií a rolet se od sebe nijak výrazně neliší. Obě varianty jsou umístěny pod sklem. Z tohoto důvodu je účinnost odrazu slunečních paprsků stejná. Výrazný vliv na to má i hliník, ze kterého jsou vyrobeny. Pro zvýšení životnosti výrobků proto zvolte pohon s motorem, který lépe a plynuleji zvládá všechny úkony.

Ovládání rolet a žaluzií

Předokenní roleta může být vybavena takzvaným povětrnostním čidlem. V tomto případě se rolety samy automaticky stáhnou a zabrání tak slunečnímu proudění a přehřívání interiéru, a naopak v zimním období mohou vytažené rolety interiér vyhřát. Na trhu se však také vyskytují motorizované předokenní rolety, které jsou využívány především z hlediska zvýšeného pocitu bezpečí. Venkovní rolety se dají ovládat i manuálně, tento systém má však i své nevýhody a to jak v obtížnosti, tak v pohotové reakci na změnu počasí.

Také u venkovních žaluzií můžeme využít možnost motorizovaného typu ovládání pomocí jednoho tlačítka. Žaluzie pro pohyb lamel využívají textilní žebříček a pásku. Protože žaluzie potřebují vydržet venkovní prostředí, jsou využívány kvalitní textilie. I z tohoto důvodu je vhodné občasné vytažení a stažení žaluzií, aby se žebříček a páska napínaly a nedošlo k jejich poničení.

Kam dál?

Bezpečnost oken a dveří v České republice

Bezpečnost dveřní a oken je při plánování investice do nových otvorových výplní jedním z vůbec nejdůležitějších témat. Vycházíme-li ze…

Kondenzace vody a plíseň na oknech

Obzvlášť v chladnějších ročních obdobích je pro naše podnebné pásmo vize oroseného venkovního okna za chladného rána velmi běžná a svým…

Protihluková skla

Uvažujete o stavbě objektu v blízkosti vysokých zdrojů hluku, jako jsou silnice, průmyslové zóny, železniční tratě či velice hlučné okolní…

Zlatá Stavební značka roku 2017 pro ALUPROF

Hliníkový profilový systém polské firmy ALUPROF byl v Michałowicach u Warszawy oceněn Zlatou stavební značkou pro rok 2017.

Bezrámové zasklení v kompozitním rámu

Maximální prostupnost světla do interiéru, ideálně navázaný rám na stavební otvor a zateplení aniž by byl vizuelně přiznaný, to je…

Plastový plot s dlouhodobou životností a nízkou cenou

Společnost Jan Stigler (www.stigler.cz) jako jedna z mála českých firem nabízí Plastové ploty a brány z kvalitního plastového francouzského…