Window Holding 2 minuty

Jako francouzská se označují okna začínající u podlahy, zatímco ta klasická mají oproti nim dolní hranu zhruba osmdesát centimetrů nad podlahou. Zpravidla na ně navazuje zahrada či terasa, v bytech pak balkon nebo lodžie. Pokud tam nejsou, což platí obzvláště pro byty ve vyšších patrech budov, musí okna chránit zvenku bezpečnostní zábradlí.

Francouzská okna – výhody a nevýhody

Nespornou výhodou francouzských oken je lepší výhled, což neplatí pouze pro rodinné domy, ale také pro již zmíněné byty v patrech domů, kde jinak obyvatelé hledí přímo na oblohu a nemají kontakt s okolím domu. Velkou plochou francouzských oken rovněž prostupuje až dvakrát více světla než okny klasickými, což přináší i určité úspory za energie, protože není nutné rozsvěcovat umělá světla ihned při setmění. Další výhody nám francouzská okna poskytují v případě větrání, jelikož větší plochou proudí do místnosti větší množství čerstvého vzduchu a není třeba větrat příliš dlouho, vzduch se mění rychleji.

Nevýhodou francouzských oken je rozhodně větší únik tepla než u klasických oken. Jak je známo sklem uniká z bytu a domu až jedna třetina energie a u větších oken je to ještě o něco víc.

Při výběru francouzských oken je nutné dbát především na tepelněizolační vlastnosti a kvalitní rám. Je důležité počítat s tím, že náklady na vytápění budou v případě takových oken o něco vyšší. Proto je nutné zvolit nejvhodnější řešení po konzultaci s architektem, který by vám měl poradit vhodný typ s takovým výkonem, který obsáhne danou místnost a účet za energie nebude neúnosně vysoký. Nejvhodnějším řešením vytápění v místnostech s francouzskými okny bývá podlahové topení, protože pod takové okno nelze umístit klasický radiátor.

Další nevýhodou velkých prosklených ploch, pokud jsou natočené na jih anebo na západ, jsou v případě slunečního svitu vyšší teploty v místnosti. Je proto nutné již při výběru přemýšlet i o vhodném typu zastínění, a to ať už v podobě textilních anebo hliníkových rolet či venkovních žaluzií.

window_holding_logo

Rádi byste se dozvěděli bližší informace o firmě Window Holding, která článek vytvořila? Můžete si prohlédnout její další články.

Navštivte firemní profil Window Holding nebo web windowholding.cz.

Zaujalo vás téma článku, produkt nebo služba?
Poptejte nezávazně a zcela zdarma firmu Window Holding a ona se vám sama ozve!

Tento článek inspiroval tento týden 2 lidi a tento měsíc jich bylo celkem 9.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními!

Názory k článku (3 komentáře)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace